Benjamin Barber: miasta powinny przejąć władzę nad światem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 16:00
- Problem polega na tym, że obecnie nikt nie panuje nad światem. Jest anarchia. Mamy monopole międzynarodowych korporacji, które starają się rządzić globalnie, ale nie mają wystarczającej legitymacji, by to czynić - mówi profesor Benjamin Barber.
Audio
  • Benjamin Barber o władzy nad światem (Klub Trójki)
Benjamin R. Barber
Benjamin R. BarberFoto: PAP/CTK Photo/Ludek Perina

Zdaniem Benjamina Barbera jest próżnia na poziomie globalnym - pomimo istnienia Unii Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie ma nikogo, kto kierowałby losem naszej planety, i to jest bardzo niebezpieczne. W XX wieku doszło do dwóch wielkich wojen pomiędzy państwami narodowymi i to pokazało, że nie mogą one rządzić światem - wyjaśnia profesor. Jak dodaje, potrzebujemy teraz nowej instytucji, by rozwiązać ten problem.
Gość Trójki stoi na stanowisku, że powstanie Unia Europejskiej była dobrym sposobem na rozwiązanie problemu nacjonalizmu i odpowiedzią na wojny XX wieku. Problemem, jego zdaniem, jest to, że powstała unia państw w Europie, ale jednocześnie wokół kontynentu wyrosły nowe mury. - W świecie globalnym potrzebujemy globalnego rozwiązania i tutaj odpowiedzią są miasta - mówi Benjamin Barber.
Zmiana klimatu, ocieplenie, migracja, światowe pandemie to problemy światowe, świadczące o współzależności wszystkich krajów, które potrzebują globalnych rozwiązań. Zdaniem Benjamina Barbera mogłaby się tym zająć instytucja o zasięgu międzynarodowym. - Nie wystarczą nam lokalne i regionalne związki prezydentów czy burmistrzów miast, bo reprezentowane być muszą miasta z całego świata: wielkie i małe, bogate i biedne, z Północy i Południa. Miasta muszą podejmować pragmatyczne decyzje, dotyczące losów świata bez granic - tłumaczy profesor.
Benjamin Barber to jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów, filozof polityczny i politolog amerykański, autor książki "Dżihad kontra McŚwiat". "Gdyby burmistrzowie rządzili światem" to przetłumaczona właśnie na język polski jego najnowsza publikacja. No właśnie… Co by się wtedy stało? Według Barbera, państwa narodowe przerosła skala globalnych problemów.
Czy zaproponowana przez niego idea Światowego Parlamentu Burmistrzów może być szansą opanowania globalnej anarchii i odrodzenia demokracji? Dlaczego miasta powinny przejąć władzę nad światem? Skąd wywodzi się ta idea? Posłuchaj całej rozmowy, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Czytaj także

Gdy rozum jest bezradny wobec zła. Prof. Mikołejko o polskim rozdarciu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 00:15
- Zło, na które patrzymy mając oczy szeroko zamknięte, i tak musi się upomnieć o swoje. Dlatego trzeba je złapać za gardło i wyciągnąć na światło dnia. Nie wolno się odwracać i udawać, że go nie ma - przekonuje profesor Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak ocalić Ofelię? Dorodna marchewka zamiast pięknej róży

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 04:00
W "Klubie Trójki" rozmawialiśmy o problemach dojrzewających dziewcząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jon Ronson potwierdza, że psychopaci rządzą światem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 04:09
- Czasami myślę, że chciałbym być psychopatą, bo to, że nie czuję żadnych oznak strachu, lęku, że nie mam żadnych wyrzutów sumienia, to musi być niezwykła rzecz - mówi przewrotnie Jon Ronson, autor książki "Czy jesteś psychopatą?".
rozwiń zwiń