Od potęgi do ruiny. Czy był możliwy inny scenariusz?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 03:27
We Włostowie, niedaleko Opatowa, pośrodku wsi stoi zrujnowany pałac. Przed wojną była to siedziba rodu Karskich. Wojna go prawie oszczędziła, ale do obecnego stanu doprowadzili go późniejsi lokatorzy i motywowana ideologicznie niechęć do byłych właścicieli.
Audio
  • Dlaczego doprowadzono do upadku pałac i majątek Karskich we Włostowie? (Klub Trójki)
Pałac Karskich we Włostowie, stan z roku 2009
Pałac Karskich we Włostowie, stan z roku 2009Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna/ Lajsikonik/ lic. CC BY-SA 3.0

Karscy poza pałacem we Włostowie mieli gorzelnię, młyny, cukrownię, stawy rybne, a nawet kolejkę wąskotorową pomiędzy wszystkimi folwarkami. Dziś po wielu z tych obiektów nie pozostał nawet ślad, a pałac jest w ruinie.

''

Majątek Karskich we Włostowie był jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie gospodarstw w przedwojennej Polsce. - Była tu linia telefoniczna i można było zadzwonić nie tylko do folwarków, ale nawet do stajni, by np. mieć na czas osiodłanego kuca - opowiada Juliusz Karski. Dziś nie ma już śladu po kolejce wąskotorowej czy stawach, a cukrownia i pałac są w ruinie.

- Ksiądz Siara mówi, że totalitaryzm relatywistyczny doprowadził do ruiny cukrownię, totalitaryzm komunistyczny zniszczył pałac Karskich, a wojenny kościół. To były trzy najważniejsze obiekty we Włostowie - opowiada autor książki "My z Pałacu" Andrzej Nowak-Arczewski. Czy był możliwy inny scenariusz? Posłuchaj całej audycji

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski
Goście: Andrzej Nowak-Arczewski oraz Juliusz Karski
Data emisji: 6.11.2014
Godzina emisji: 21.05
(sm, iwo)

Czytaj także

Wyjątkowy album nieznanych zdjęć z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 05:25
- Polska historia okresu II wojny światowej jest dobrze opisana, przeanalizowana i przedstawiona, ale w dużej mierze są to prace historyczne. Dopiero, gdy szukałem materiałów, które chciałem przedstawić w książce, zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiemy o tym, jak wyglądali ci ludzie i te miejsca - mówi Marek Pernal, autor albumu "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękna i smutna historia miłości w trudnych czasach. "Listy jak dotyk"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 05:00
"Listy jak dotyk" to obszerny wybór korespondencji Jacka Kuronia z jego żoną Grażyną Borucką-Kuroń. - Pomimo cenzury, przez którą te listy przechodziły, starali się tak pisać, by poczuć się jak najbliżej siebie. Stąd wielka praca, by siebie i drugiej osoby nie oszukiwać, nie grać bohatera i pokazywać swoje słabe strony, być cały czas razem - mówi Maria Krawczyk, redaktorka tego tomu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert kluczem do zrozumienia historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:04
- Dla mnie Zbigniew Herbert jest niewątpliwie najważniejszym polskim poetą. Zresztą nie tylko dla mnie, ale również dla wielu cudzoziemców. Był wielkim poetą, a postawa Pana Cogito była heroiczna i ironiczna - mówi Timothy Garton Ash, brytyjski historyk.
rozwiń zwiń