Najpierw intuicja, potem rozumowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 10:30
- Nasz umysł rozwinął się nie po to, by szukać prawdy, ale by bronić naszej reputacji - mówi Jonathan Haidt, jeden z najwybitniejszych psychologów społecznych.
Audio
  • Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (Klub Trójki)
Prawy umysł Jonathana Haidta przedstawia koncepcję moralności
"Prawy umysł" Jonathana Haidta przedstawia koncepcję moralnościFoto: Glow Images/East News

Jonathan
Jonathan Haidt,
fot. Wikipedia/domena publiczna

Najpierw intuicja, potem rozumowanie - to jest według Jonathana Haidta najważniejsza prawda dotycząca moralności. - Nasz umysł moralny jest w zasadzie po to, by przekonywać do swoich racji. Najłatwiej to zobaczyć, gdy patrzymy na innych. Widzimy, że szukają tylko uzasadnienia dla tego, co robią. Oni widzą to samo w nas - uważa amerykański uczony.

Jego bestseller "Prawy umysł" przedstawia koncepcję moralności. Haidt poszukuje odpowiedzi na pytanie: dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka? (to podtytuł książki). Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że nasz umysł jest z definicji "prawy", czyli moralizatorski.

A poza tym, choć istnieje tylko kilka uniwersalnych podstaw systemów moralnych (Haidt wyróżnił i zbadał troskę, sprawiedliwość, wolność, lojalność, autorytet, świętość), liberałowie i konserwatyści mają takie "umysłowe oprzyrządowania", które nie czytają "programów moralnych" drugiej strony.

Czy można coś na to poradzić? Według Haidta - tak. Co? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która jest dołączona do artykułu.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Jonathan Haidt (psycholog)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 21.07

(fbi/mk)

Czytaj także

Depresja - koszty choroby, na którą cierpi coraz więcej Polaków

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 17:00
W Polsce na depresję choruje ponad 1,5 miliona osób. Szczególnie dotyka ona ludzi młodych, którzy są w sile wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życiem trzeba się "nacieszyć" i "nacierpieć"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 14:00
14 listopada to Ogólnopolski Dzień Seniora. W ramach "Trójki pod Księżycem" Dariusz Bugalski zaprasza do rozmowy o dojrzałości, która przychodzi z upływem lat.
rozwiń zwiń