X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ludzie, których łączyły duchowe nici

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 05:26
- To był pomysł koleżanek, a dla mnie zaskoczenie. To druga moja książka w tym roku - mówi Jerzy Illg, który na 55-lecie wydawnictwa Znak wydał tom wywiadów "Rozmowy".
Audio
Wisława Szymborska i Jerzy Ilg
Wisława Szymborska i Jerzy IlgFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W książce "Rozmowy" Jerzy Illg opublikował zaledwie część przeprowadzonych przez siebie wywiadów-rozmów. Jaki był klucz ich doboru? - Istotnych wywiadów przydarzyło mi się ponad 30, a w książce jest ich 14. Pozornie mogłoby się wydawać, że są to ludzie z różnych światów, ale wszystkich partnerów mych rozmów łączą duchowe nici - opowiada redaktor naczelny wydawnictwa Znak.
Jerzy Illg podkreśla, że udało mu się opisać krąg ludzi, których łączyło coś wyjątkowego, oraz świat, którego dziś już nie ma. - Poezja była ważna, odgrywała istotną rolę w naszym życiu duchowym, pozwalała nam zmagać się z opresją, której doświadczaliśmy. Dzięki niej mogliśmy wyznaczać sobie obszar wewnętrznej wolności - wyjaśnia krytyk literacki.

Jerzy Illg opublikował "Rozmowy" będące zapisem spotkań, które autor odbył w ciągu blisko trzydziestu lat z ludźmi kształtującymi jego świat. Są tu m.in. Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, Josif Brodski i Tomas Venclova, Natalia Gorbaniewska i Zofia Hertz, Jane Hirshfield i Andrzej Dudziński.
Dlaczego hipisi i Kaliformia są tak ważne dla Jerzego Illga? Jacy poeci są kudłaci, a jacy przystrzyżeni? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Jerzy Sosnowski
Gość: Jerzy Illg (redaktor naczelny wydawnictwa Znak)
Data emisji: 20.11.2014
Godzina emisji: 21.10
(sm, iwo)

Czytaj także

Dawid Grossman i najdłuższa gra wstępna w historii literatury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 02:54
Dawid Grossman od momentu publikacji książki "Bądź mi nożem" napisał pięć powieści, jednak opisane w niej postaci są dla niego wciąż żywe. - Jest coś takiego nagiego, bezbronnego i zarazem skrajnego w tym romansie epistolarnym, co nadal jest dla mnie istotne - mówi izraelski pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert kluczem do zrozumienia historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:04
- Dla mnie Zbigniew Herbert jest niewątpliwie najważniejszym polskim poetą. Zresztą nie tylko dla mnie, ale również dla wielu cudzoziemców. Był wielkim poetą, a postawa Pana Cogito była heroiczna i ironiczna - mówi Timothy Garton Ash, brytyjski historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od potęgi do ruiny. Czy był możliwy inny scenariusz?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 03:27
We Włostowie, niedaleko Opatowa, pośrodku wsi stoi zrujnowany pałac. Przed wojną była to siedziba rodu Karskich. Wojna go prawie oszczędziła, ale do obecnego stanu doprowadzili go późniejsi lokatorzy i motywowana ideologicznie niechęć do byłych właścicieli.
rozwiń zwiń