Ludzie, których łączyły duchowe nici

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 05:26
- To był pomysł koleżanek, a dla mnie zaskoczenie. To druga moja książka w tym roku - mówi Jerzy Illg, który na 55-lecie wydawnictwa Znak wydał tom wywiadów "Rozmowy".
Audio
Wisława Szymborska i Jerzy Ilg
Wisława Szymborska i Jerzy IlgFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

W książce "Rozmowy" Jerzy Illg opublikował zaledwie część przeprowadzonych przez siebie wywiadów-rozmów. Jaki był klucz ich doboru? - Istotnych wywiadów przydarzyło mi się ponad 30, a w książce jest ich 14. Pozornie mogłoby się wydawać, że są to ludzie z różnych światów, ale wszystkich partnerów mych rozmów łączą duchowe nici - opowiada redaktor naczelny wydawnictwa Znak.
Jerzy Illg podkreśla, że udało mu się opisać krąg ludzi, których łączyło coś wyjątkowego, oraz świat, którego dziś już nie ma. - Poezja była ważna, odgrywała istotną rolę w naszym życiu duchowym, pozwalała nam zmagać się z opresją, której doświadczaliśmy. Dzięki niej mogliśmy wyznaczać sobie obszar wewnętrznej wolności - wyjaśnia krytyk literacki.

Jerzy Illg opublikował "Rozmowy" będące zapisem spotkań, które autor odbył w ciągu blisko trzydziestu lat z ludźmi kształtującymi jego świat. Są tu m.in. Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, Josif Brodski i Tomas Venclova, Natalia Gorbaniewska i Zofia Hertz, Jane Hirshfield i Andrzej Dudziński.
Dlaczego hipisi i Kaliformia są tak ważne dla Jerzego Illga? Jacy poeci są kudłaci, a jacy przystrzyżeni? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Jerzy Sosnowski
Gość: Jerzy Illg (redaktor naczelny wydawnictwa Znak)
Data emisji: 20.11.2014
Godzina emisji: 21.10
(sm, iwo)

Czytaj także

Dawid Grossman i najdłuższa gra wstępna w historii literatury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 02:54
Dawid Grossman od momentu publikacji książki "Bądź mi nożem" napisał pięć powieści, jednak opisane w niej postaci są dla niego wciąż żywe. - Jest coś takiego nagiego, bezbronnego i zarazem skrajnego w tym romansie epistolarnym, co nadal jest dla mnie istotne - mówi izraelski pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert kluczem do zrozumienia historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 03:04
- Dla mnie Zbigniew Herbert jest niewątpliwie najważniejszym polskim poetą. Zresztą nie tylko dla mnie, ale również dla wielu cudzoziemców. Był wielkim poetą, a postawa Pana Cogito była heroiczna i ironiczna - mówi Timothy Garton Ash, brytyjski historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od potęgi do ruiny. Czy był możliwy inny scenariusz?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 03:27
We Włostowie, niedaleko Opatowa, pośrodku wsi stoi zrujnowany pałac. Przed wojną była to siedziba rodu Karskich. Wojna go prawie oszczędziła, ale do obecnego stanu doprowadzili go późniejsi lokatorzy i motywowana ideologicznie niechęć do byłych właścicieli.
rozwiń zwiń