Kobieca twarz Solidarności. Odkrywamy zapomniane bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 03:40
- Ujęła mnie dociekliwość dwójki młodych reżyserów i brak patrzenia na modę, tylko na to, czego inni nie widzieli - mówi Ewa Ossowska, jedna z bohaterek filmu "Solidarność według kobiet".
Audio
Podobno na murze Stoczni Gdańskiej wisiał transparent z napisem Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę
Podobno na murze Stoczni Gdańskiej wisiał transparent z napisem "Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę" Foto: kadr z filmu "Solidarność według kobiet" / mat. prasowe

Dariusz Bugalski zastanawia się, czy z związku z tym, że o kobietach w Solidarności mówi się mało lub wcale, nie był to seksistowski ruch. - Kiedy walczyliśmy, to byliśmy wszyscy ramię w ramię. Natomiast kiedy po 1989 roku przyszła frukta władzy, to wtedy mężczyźni wyszli do przodu - odpowiada Janina Jankowska, która zrealizowała w trakcie strajku reportaż "Polski Sierpień".
Z takim zdaniem zgadza się inna z bohaterek filmu - Ewa Ossowska. Razem z Martą Dzido, scenarzystką i reżyserką "Solidarności według kobiet", chodziła po stoczni i nie znalazła w niej ani jednego zdjęcia kobiety. - Zostałyśmy wymazane z historii, bazy i filaru Solidarności - podkreśla Ewa Ossowska.

Film "Solidarność według kobiet" opowiada losy Janiny Jankowskiej, Jadwigi Chmielowskiej, Anny Dodziuk, Joanny Dudy-Gwiazdy, Ewy Kubasiewicz-Houee, Henryki Krzywonos-Strycharskiej, Barbary Labudy, Heleny Łuczywo, Ewy Ossowskiej, Zofii Romaszewskiej, Bożeny Rybickiej-Grzywaczewskiej, Grażyny Staniszewskiej, Jadwigi Staniszkis, Krystyny Starczewskiej, Małgorzaty Tarasiewicz, Ludwiki Wujec, Ewy Zydorek, a także Aliny Pieńkowskiej i Anny Walentynowicz.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Agnieszka Szydłowska, Dariusz Bugalski

Goście: Marta Dzido (scenarzystka i reżyserka "Solidarności według kobiet"), Piotr Śliwowski (reżyser i autor zdjęć), Janina Jankowska (dziennikarka Polskiego Radia, która zrealizowała w trakcie strajku reportaż "Polski Sierpień") oraz inne bohaterki filmu

Data emisji: 11.12.2014

Godzina emisji: 21.07

(sm/mk)

Czytaj także

Polskie kino nie dla dzieci. Dlaczego brakuje filmów dla najmłodszych?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 04:44
- Biorąc pod uwagę średnią ostatnich lat, to w Polsce powstaje średnio 0,7 pełnometrażowych filmów dla dzieci rocznie. W rzeczywistości nie powstaje nawet jeden film rocznie i jest to niezwykłe zjawisko - mówi twórca festiwalu Kino Dzieci, Maciej Jakubczak ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katyń" - osobista rekonstrukcja zbrodni

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 11:00
"Katyń" to nominowany do Oscara dramat wojenny Andrzeja Wajdy. - To film, który trzeba obejrzeć i przeżyć - mówi krytyk filmowy Jerzy Armata.
rozwiń zwiń