X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Irena Sendler, heroiczna matka dzieci Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 05:08
"Bałam się, ale nienawiść była silniejsza od strachu" - mówiła Irena Sendler, pytana o to, czy nie bała się o życie, pomagając Żydom. O tej heroicznej postaci opowiada "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej.
Audio
  • Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej (Klub Trójki)
Działaczka społeczna Irena Sendlerowa z Anną Mieszkowską autorką ksiażki Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej w 2007 r.
Działaczka społeczna Irena Sendlerowa z Anną Mieszkowską autorką ksiażki "Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" w 2007 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

''

Irena Sendler, która do końca życia uważała się za konspiratorkę, w czasie II wojny światowej przyczyniła się do uratowała od zagłady bardzo dużej grupy żydowskich dzieci i dorosłych. Niektóre źródła podają, że mogło to być ok. 2500 osób. Heroiczna Polka zawsze podkreślała, że Niemcom robiło się na złość i głównym motorem jej działania była nienawiść w stosunku do nich.
Irena Sendlerowa zwracała również uwagę na laickie, a nie religijne źródła swych decyzji, mówiąc że robi to "z potrzeby serca". - Jej ojciec, który był lekarzem, przekazał jej dwie maksymy, z którymi szła przez życie, prawie przez 100 lat. Ludzi dzieli się na dobrych i złych, narodowość, rasa i religia nie mają żadnego znaczenia oraz że każdemu, kto tonie, należy podać rękę - mówi Anna Mieszkowska.

Biografia "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej uzupełnia informacje i fakty, które były niespójne bądź pominięte w dotychczasowych książkach na jej temat, jak np. dwa nieudane małżeństwa oraz prawdziwe nazwisko drugiego męża.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Gość: Anna Mieszkowska (autorka książki "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej")

Data emisji: 18.12.2014

Godzina emisji: 21.07
(sm/fbi)

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy album nieznanych zdjęć z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 05:25
- Polska historia okresu II wojny światowej jest dobrze opisana, przeanalizowana i przedstawiona, ale w dużej mierze są to prace historyczne. Dopiero, gdy szukałem materiałów, które chciałem przedstawić w książce, zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiemy o tym, jak wyglądali ci ludzie i te miejsca - mówi Marek Pernal, autor albumu "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej".
rozwiń zwiń