X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:30
Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.
Audio
  • Hans Christian Andersen - ponownie odkryty (Klub Trójki)
Dzienniki Hansa Christiana Andersena. Ich pierwsze w Polsce tłumaczenie przynosi ciekawy obraz autora i jego związków z kulturą dziewiętnastowiecznej Europy. Na zdjęciu pisarz w 1869 roku
"Dzienniki" Hansa Christiana Andersena. Ich pierwsze w Polsce tłumaczenie przynosi ciekawy obraz autora i jego związków z kulturą dziewiętnastowiecznej Europy. Na zdjęciu pisarz w 1869 rokuFoto: Thora Hallager/Wikipedia/domena publiczna

O tym, że Andersen jest jednym z największych twórców światowej literatury, wiemy głównie po lekturze trzytomowego zbioru jego "Baśni i opowieści", również w tłumaczeniu Sochańskiej. A "Dzienniki"? Są fascynujące.

Osobowość Andersena widzimy w wielu wymiarach: empatia i egocentryzm, upór i nadwrażliwość. - Andersen pisał dzienniki 50 lat. Ja tłumaczyłam je przez 4 lata - opowiada autorka przekładu. - Moje szczególne szczęście polegało na tym, że Andersen nie do końca był u nas rozpoznany. Miałam wyjątkową szansę podjęcia próby pokazania go prawdziwego. Przede wszystkim poprzez przekład "Baśni". W dawnym przekładzie był on pozbawiony wielu smaczków - dodaje Bogusława Sochańska.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Bogusława Sochańska

Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 21.07

(mp, ei)

Czytaj także

Zalew tandety i głupoty szkodzi kulturze. Co się zgubiło?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 04:31
- Twierdzę, że jest fajnie i zabawnie, bo kultura jest wielobarwna, tylko jest w niej za dużo tandety. Gdzieś się zgubił ten środek, jak mi się wydaje - opowiada autor książki "Kupa kultury", Leszek Bugajski. Na temat kondycji współczesnej kultury rozmawialiśmy z pisarzem w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka jak plaster na polskie rany. "Kino krótkich filmów"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 02:50
Marek Stokowski marzył i miał ambicję, by napisać opowieść, która rozgrywa się w drodze. - Książka "Kino krótkich filmów" to historia oparta czy zainspirowana opowieściami mojej żony - mówi poeta i prozaik. Powieść w Trójce czyta Mumio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń