Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:30
Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.
Audio
  • Hans Christian Andersen - ponownie odkryty (Klub Trójki)
Dzienniki Hansa Christiana Andersena. Ich pierwsze w Polsce tłumaczenie przynosi ciekawy obraz autora i jego związków z kulturą dziewiętnastowiecznej Europy. Na zdjęciu pisarz w 1869 roku
"Dzienniki" Hansa Christiana Andersena. Ich pierwsze w Polsce tłumaczenie przynosi ciekawy obraz autora i jego związków z kulturą dziewiętnastowiecznej Europy. Na zdjęciu pisarz w 1869 rokuFoto: Thora Hallager/Wikipedia/domena publiczna

O tym, że Andersen jest jednym z największych twórców światowej literatury, wiemy głównie po lekturze trzytomowego zbioru jego "Baśni i opowieści", również w tłumaczeniu Sochańskiej. A "Dzienniki"? Są fascynujące.

Osobowość Andersena widzimy w wielu wymiarach: empatia i egocentryzm, upór i nadwrażliwość. - Andersen pisał dzienniki 50 lat. Ja tłumaczyłam je przez 4 lata - opowiada autorka przekładu. - Moje szczególne szczęście polegało na tym, że Andersen nie do końca był u nas rozpoznany. Miałam wyjątkową szansę podjęcia próby pokazania go prawdziwego. Przede wszystkim poprzez przekład "Baśni". W dawnym przekładzie był on pozbawiony wielu smaczków - dodaje Bogusława Sochańska.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Bogusława Sochańska

Data emisji: 29.12.2014
Godzina emisji: 21.07

(mp, ei)

Czytaj także

Zalew tandety i głupoty szkodzi kulturze. Co się zgubiło?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 04:31
- Twierdzę, że jest fajnie i zabawnie, bo kultura jest wielobarwna, tylko jest w niej za dużo tandety. Gdzieś się zgubił ten środek, jak mi się wydaje - opowiada autor książki "Kupa kultury", Leszek Bugajski. Na temat kondycji współczesnej kultury rozmawialiśmy z pisarzem w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książka jak plaster na polskie rany. "Kino krótkich filmów"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 02:50
Marek Stokowski marzył i miał ambicję, by napisać opowieść, która rozgrywa się w drodze. - Książka "Kino krótkich filmów" to historia oparta czy zainspirowana opowieściami mojej żony - mówi poeta i prozaik. Powieść w Trójce czyta Mumio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń