Pokłon mędrca, czyli niedokończony esej Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 10:59
To książka dziwna, bo niedokończona. Jej tytuł - "Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny" - może sugerować, że jest to antyreligijna rozprawa, podczas gdy rzecz ma się zupełnie odwrotnie.
Audio
  • Pokłon mędrca, czyli niedokończony esej Leszka Kołakowskiego (Klub Trójki)
W książce Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny Leszek Kołakowski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego cywilizacja potrzebuje Jezusa
W książce "Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny" Leszek Kołakowski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego cywilizacja potrzebuje JezusaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Leszek Kołakowski - filozof, w młodości marksista, a później zafascynowany zjawiskiem religii agnostyk - stawia w eseju tezę, że nasza cywilizacja nie przetrwa, jeśli zapomni o naukach Jezusa z Nazaretu. - Ta książka to jakby pokłon złożony przez filozofa, mędrca Jezusowi - mówi prowadzący audycję Jerzy Sosnowski.

foto:
foto: mat. promocyjne

Kołakowski pisze o "Jezusie prawdziwym, a to znaczy: prawdziwie, rzeczywiście i niezbywalnie obecnym w naszej historii". - Mówi też tak: jeżeli był jakiś Boży człowiek na ziemi, to był to właśnie Jezus - stwierdza prof. Zbigniew Mikołejko.

Słowa filozofa parafrazuje także publicysta Wojciech Bonowicz. - On mówi: mnie interesuje Chrystus nie tylko jako postać, lecz także jako fundament kultury, jako ktoś, kto tę kulturę w zasadzie założył - tłumaczy. Dodaje też, że według Kołakowskiego "chrześcijaństwo daje człowiekowi okazję do spotkania ze słowem, które zmienia".

Z rozmowy gości "Klubu Trójki" wyłania się postać filozofa, który nie wierzył, ale zmierzał ku wierze. - Nie chcę w nim widzieć filozofa konfesyjnego, dlatego że mnie najbardziej intryguje to jego "pomiędzy". To, że on nie pasuje ani tu, ani tu. (…) I przez to jest taki cenny - podsumowuje prowadzący audycję.

Leszek
Leszek Kołakowski w Warszawie, 1958 r (fot. PAP/CAF)
***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: Wojciech Bonowicz, (poeta, publicysta), prof. Zbigniew Mikołejko (historyk religii, filozof)
Data emisji: 6.01.2015
Godzina emisji: 21.08
(iwo, ei, mat. promocyjne)

Czytaj także

Zmarł profesor Leszek Kołakowski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2009 17:52
Wybitny filozof, pisarz i publicysta profesor Leszek Kołakowski nie żyje. Miał 82 lata. Zajmował się głównie historią filozofii oraz idei religijnych. W poniedziałek poświęcimy mu Klub Trójki, który poprowadzi Jerzy Sosnowski.
rozwiń zwiń