X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pokłon mędrca, czyli niedokończony esej Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 10:59
To książka dziwna, bo niedokończona. Jej tytuł - "Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny" - może sugerować, że jest to antyreligijna rozprawa, podczas gdy rzecz ma się zupełnie odwrotnie.
Audio
  • Pokłon mędrca, czyli niedokończony esej Leszka Kołakowskiego (Klub Trójki)
W książce Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny Leszek Kołakowski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego cywilizacja potrzebuje Jezusa
W książce "Jezus ośmieszony. Esej apologetyczny i sceptyczny" Leszek Kołakowski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego cywilizacja potrzebuje JezusaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

Leszek Kołakowski - filozof, w młodości marksista, a później zafascynowany zjawiskiem religii agnostyk - stawia w eseju tezę, że nasza cywilizacja nie przetrwa, jeśli zapomni o naukach Jezusa z Nazaretu. - Ta książka to jakby pokłon złożony przez filozofa, mędrca Jezusowi - mówi prowadzący audycję Jerzy Sosnowski.

foto:
foto: mat. promocyjne

Kołakowski pisze o "Jezusie prawdziwym, a to znaczy: prawdziwie, rzeczywiście i niezbywalnie obecnym w naszej historii". - Mówi też tak: jeżeli był jakiś Boży człowiek na ziemi, to był to właśnie Jezus - stwierdza prof. Zbigniew Mikołejko.

Słowa filozofa parafrazuje także publicysta Wojciech Bonowicz. - On mówi: mnie interesuje Chrystus nie tylko jako postać, lecz także jako fundament kultury, jako ktoś, kto tę kulturę w zasadzie założył - tłumaczy. Dodaje też, że według Kołakowskiego "chrześcijaństwo daje człowiekowi okazję do spotkania ze słowem, które zmienia".

Z rozmowy gości "Klubu Trójki" wyłania się postać filozofa, który nie wierzył, ale zmierzał ku wierze. - Nie chcę w nim widzieć filozofa konfesyjnego, dlatego że mnie najbardziej intryguje to jego "pomiędzy". To, że on nie pasuje ani tu, ani tu. (…) I przez to jest taki cenny - podsumowuje prowadzący audycję.

Leszek
Leszek Kołakowski w Warszawie, 1958 r (fot. PAP/CAF)
***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: Wojciech Bonowicz, (poeta, publicysta), prof. Zbigniew Mikołejko (historyk religii, filozof)
Data emisji: 6.01.2015
Godzina emisji: 21.08
(iwo, ei, mat. promocyjne)

Czytaj także

Zmarł profesor Leszek Kołakowski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2009 17:52
Wybitny filozof, pisarz i publicysta profesor Leszek Kołakowski nie żyje. Miał 82 lata. Zajmował się głównie historią filozofii oraz idei religijnych. W poniedziałek poświęcimy mu Klub Trójki, który poprowadzi Jerzy Sosnowski.
rozwiń zwiń