Słodko-gorzki smak wolności. Potrzebujemy rewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 03:30
Choć statystyki wskazują na to, że w ciągu 25 lat po zmianach ustrojowych osiągnęliśmy sukcesy na wielu polach, to smak tego zwycięstwa jest gorzki. - Wolność musi smakować gorzko lub słodko-gorzko - uważa Wojciech Przybylski.
Audio
  • Słodko-gorzki smak wolności, czyli co myślimy o ostatnich dwudziestu pięciu latach? (Klub Trójki)
Plakat Solidarności, symbol wyborów z 1989 roku, przypomniany w 25. rocznicę wydarzeń z 6 czerwca 1989 roku przed Pałacem Prezydenckim
Plakat "Solidarności", symbol wyborów z 1989 roku, przypomniany w 25. rocznicę wydarzeń z 6 czerwca 1989 roku przed Pałacem PrezydenckimFoto: Lukas Plewnia/Flickr

Redaktor naczelny "Res Publica Nowa" dodaje, że strach był jednym z najważniejszych motorów, motywujących wiele projektów politycznych na całym świecie, w tym ważnym czynnikiem w Polsce po 1989 roku. - W roku 2014, 25 lat po przemianie systemu, zdaliśmy sobie sprawę z tego jak wiele się udało, co potwierdzają badania - mówi Wojciech Przybylski.
Dariusz Bugalski dodaje, że w antologii "Słodko-gorzki smak wolności" pod redakcją prof. Marcina Króla młodzi badacze podkreślają to, że Polska stała się krajem bez wspólnoty i bez społeczeństwa. Wojciech Przybylski wyjaśnia, że wynika to z braku solidarności oraz faktu, że dzisiejszy system edukacji nastawiony jest na kształcenie indywidualistów bez praktyk, które integrują. 
- Przy całym docenieniu tego, ile osiągnęliśmy, pozostaje pytanie na co właściwie stawiać dzisiaj. Zmieniać system czy może rozmawiać z młodymi ludźmi? - zastanawia się Karolina Wigura.
***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Dariusz Bugalski
Goście: Aleksandra Niżyńska (socjolog i prawnik z Instytutu Spraw Publicznych i Obserwatorium Równości Płci), Wojciech Przybylski (redaktor naczelny "Res Publica Nowa" i "Visegrad Insight"), Karolina Wigura (szefowa działu politycznego "Kultury Liberalnej")
Data emisji: 7.01.2015
Godzina emisji: 21.07

(sm/fbi)

Czytaj także

Gdy rozum jest bezradny wobec zła. Prof. Mikołejko o polskim rozdarciu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2014 00:15
- Zło, na które patrzymy mając oczy szeroko zamknięte, i tak musi się upomnieć o swoje. Dlatego trzeba je złapać za gardło i wyciągnąć na światło dnia. Nie wolno się odwracać i udawać, że go nie ma - przekonuje profesor Zbigniew Mikołejko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzisiejszy patriotyzm. Orzeł biały i flaga, ale tylko od święta

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2014 03:40
- Według mnie jest to nieszczęście naszego społeczeństwa i nas samych, że miejsce symboli narodowych jest ograniczone do świąt i stadionów sportowych - mówi Ignacy Dudkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieca twarz Solidarności. Odkrywamy zapomniane bohaterki

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2014 03:40
- Ujęła mnie dociekliwość dwójki młodych reżyserów i brak patrzenia na modę, tylko na to, czego inni nie widzieli - mówi Ewa Ossowska, jedna z bohaterek filmu "Solidarność według kobiet".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski liberalizm - choroba, którą można leczyć?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2014 06:06
- W tej książce starałem się opisać liberalizm a la polonaise, czyli to, co zrobiono w Polsce po 1989 roku - mówi Rafał Woś, autor "Dziecięcej choroby liberalizmu".
rozwiń zwiń