Normalnie nienormalni. "Dzień świra", czyli film o nas

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 04:57
Zwycięzcą plebiscytu "Kino Wolność" został "Dzień świra" z 2002 roku. - Cały czas jestem w radosnym szoku, bo wygrać taki plebiscyt, to oznacza naprawdę zaistnieć - powiedział reżyser filmu Marek Koterski.
Audio
  • "Dzień świra" - kultowa komedia o nas (Klub Trójki)
Marek Koterski wyreżyserował film, a wystąpił w nim m.in. jego syn - Michał
Marek Koterski wyreżyserował film, a wystąpił w nim m.in. jego syn - Michał Foto: PAP/Stach Leszczyński

Słuchacze Trójki nie mieli wątpliwości, że spośród produkcji, które oglądali w kinach w ciągu ostatnich 25 lat, w ich pamięci najmocniej zapisał się właśnie "Dzień świra". - Rzadko zdarza się w polskim kinie komedia, która pogodziłaby krytyków i publiczność. "Dzień świra" jest właśnie takim filmem - ocenił krytyk filmowy Paweł Felis.

"Dzień świra" zwycięzcą plebiscytu "Kino Wolność" >>>

Marek Koterski opowiadał w "Klubie Trójki" o pracy reżysera. - Przy pracy nad każdym filmem staram się dać z siebie wszystko, a to w widzach dokonuje się proces, który pokazuje, czy film odpala, czy nie - powiedział. Dodał też, że percepcja obrazu po ukończeniu pracy jest już poza samym autorem.

Kino Wolność - czytaj więcej o nominowanych filmach >>>

Michał Koterski, grający jedną z głównych ról w filmie, a prywatnie syn reżysera, przyznaje, że wraz z "Dniem świra" zaczęła się jego prawdziwa miłość do kina. - Zacząłem rozumieć i doceniać całą tę magię - przyznał aktor.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził : Ryszard Jaźwiński

Goście: Marek Koterski (reżyser, autor "Dnia świra"), Michał Koterski (grający jedną z głównych ról w filmie, a prywatnie syn reżysera), Paweł Felis (krytyk filmowy)

Data emisji: 13.01.2015

Godzina emisji : 21.07

(sm/fbi/iwo)

Czytaj także

"Whiplash" - okrutna droga do doskonałości

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 14:40
- To bardzo ważny film amerykański, który zdobył główną nagrodę i nagrodę jury zeszłorocznego festiwalu w Sundance - mówi Urszula Śniegowska, dyrektor American Film Festival.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Między nami dobrze jest", czyli taki teatr w kinie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2015 18:25
Reżyser Grzegorz Jarzyna i aktorka Aleksandra Popławska opowiadali w Trójce o przeniesieniu do kina sztuki "Między nami dobrze jest". Tłumaczyli też, dlaczego dramat trafił na wielki ekran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fototeka Narodowa odkrywa tajemnice polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 14:00
Mija 5 lat, od kiedy Fototeka Narodowa pokazała tysiące niepublikowanych nigdzie fotosów dokumentujących polskie kino sprzed 1989 roku.
rozwiń zwiń