X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy istnieje przeznaczenie, a jeśli tak, to czy możemy na nie wpływać?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 10:20
- Każdy człowiek ma swój indywidualny wzorzec, który musi odkryć i który często związany jest z powołaniem - mówi psychoterapeutka Hanna Wieloch.
Audio
  • Czy istnieje przeznaczenie, a jeśli tak to czy możemy na nie wpływać? (Klub Trójki)
Każdy z nas powinien samodzielnie szukać swojego powołania
Każdy z nas powinien samodzielnie szukać swojego powołaniaFoto: Glow Images/East News

Grecy mówili o dajmonionie, inni o geniuszu lub aniele stróżu. Amerykański psycholog James Hillman, uczeń Junga, w książce "Kod duszy" próbuje na nowo odczytać platoński mit dajmoniona. Dajmonion towarzyszy człowiekowi w drodze życiowej, pobudzając go do tego, by postępował zgodnie ze swoim powołaniem.

Zdaniem Hanny Wieloch tę koncepcję trzeba czytać trochę jako mit, a myślenie w kategoriach dajmoniona należy traktować jako wyzwanie. - Wyzwanie na poziomie idei i na poziomie indywidualnego życia - tłumaczy psychoterapeutka. - Książka Hillmana może być inspiracją do szukania znaków, gdzie mogę w życiu zaistnieć, zamiast biec na oślep - dodaje gość Trójki.

Filozof Tomasz Stawiszyński mówi, że dajmonion to rodzaj wewnętrznego obrazu, ale też wewnętrznej siły. - Czegoś, co w nas jest od samego początku, czegoś, co wie, w którą stronę nasze życie pójdzie, kim mamy być - tłumaczy filozof. - Według Hillmana, jeśli chcesz się dowiedzieć, w którą stronę dajmonion cię wzywa, patrz, w czym jesteś pożyteczny dla ludzi - dodaje rozmówca Dariusza Bugalskiego.

Doktor Bogna Szymkiewicz nawiązuje z kolei do idei mitu życiowego. - Mitu, który jest odkrywaniem dajmoniona na tyle, na ile w ogóle można go odkryć - mówi psychoterapeutka i dodaje, że jest to także szukanie odpowiedzi na pytanie "po co ja tu jestem?".  - Potrzeba sensu jest zaniedbywaną potrzebą w psychologii. Ważne jest poczucie, że życie bez względu na to, jakiekolwiek by ono było, zawsze ma sens - podkreśla gość Trójki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Bogna Szymkiewicz (psychoterapeutka), Hanna Wieloch (psychoterapeutka), Tomasz Stawiszyński (filozof)

Data emisji: 19.01.2015

Godzina emisji: 21.08

(kh,iwo)

Czytaj także

Dlaczego tak ważne jest nasze wewnętrzne dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 05:58
- Dla mnie wewnętrzne dziecko to cała sfera uczuciowa, a dorosły to logika i poczucie odpowiedzialności - mówi Aneta Łastik, pedagog i autorka książek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Życie. Wydanie drugie poprawione"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 12:00
"Życie" - to tytuł tomu wierszy Olgi Kubińskiej. Jego podtytuł brzmi: "Wydanie drugie poprawione". To o książce. A czy te słowa mogą dotyczyć także życia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne uczucie, które przynosi wielką radość

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 06:08
- Gdy pojawia się wdzięczność, nie możemy odnaleźć w sobie negatywnych emocji. Może ją odczuwać ktoś, kto jest w środku czysty - mówi Maria Moneta-Malewska, nauczycielka i mistrzyni zen.
rozwiń zwiń