X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powojenna trauma wyssana z mlekiem matki

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 05:39
- Dzieci, które przeżyły pacyfikację wsi Sochy, zapamiętały obrazy apokaliptyczne. Niemcy zabijali wszystkich. Zarówno śmierć jak i ocalenie były przypadkowe - mówi Anna Janko, autorka "Małej zagłady".
Audio
  • "Mała zagłada" - trauma wyssana z mlekiem matki (Klub Trójki)
Pacyfikacja Zamojszczyzny. Zniszczona wieś Sochy. Czerwiec 1943.
Pacyfikacja Zamojszczyzny. Zniszczona wieś Sochy. Czerwiec 1943.Foto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: kolekcja zdjęć z II wojny światowej dr Marka Tuszyńskiego

1 czerwca 1943 roku we wsi Sochy na Zamojszczyźnie Niemcy przeprowadzili pacyfikację połączoną z eksterminacją bez wysiedlenia. Zginęło ok. 200 osób. Z całej wsi, liczącej osiemdziesiąt osiem domów, pozostała ukryta w zbożu garstka mieszkańców, głównie kobiet i dzieci. - Był to akt zemsty, bo wieś Sochy udzielała pomocy partyzantom - mówi Anna Janko, pisarka i poetka.

"Strach
"Strach jest rodzajem pamięci", pisze Anna Janko. Jak się z nią zatem zmierzyć? Dlaczego powstała "Mała zagłada"?
Prowadzący, Michał Nogaś zwraca uwagę, że pisarka opowiada o tym, jakby sama to przeżyła. Jak wyjaśnia Anna Janko, jest to związane z jej silną relacją z matką i tzw. dziedziczeniem ponadgenowym. - Dla mnie historia mojej matki była wkomponowana w moje dzieciństwo. Jej dzieciństwo było rdzeniem mojego, bo okrutne wspomnienia mojej mamy żarły ją od środka i ona musiała o tym mówić - przyznaje autorka "Małej zagłady".
Od najmłodszych lat Anna Janko słuchała o tym, co zdarzyło się w Sochach owego pamiętnego dnia zagłady. W miarę upływu lat, gdy percepcja córki była coraz większa, opowieści stawały się coraz bardziej okrutne. - Kiedy stwierdziłam, że napisanie tej książki jest moim obowiązkiem, ruszyłam z dyktafonem i wtedy dowiedziałam się jeszcze więcej i jeszcze straszniejszych rzeczy - mówi pisarka.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Michał Nogaś

Gość: Anna Janko (pisarka i poetka)

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mp)

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Nogaś

Gość: Anna Janko (pisarka i poetka)

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:07
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. - Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić - opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy zapomniani - książka o Polakach, którzy zmienili świat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 13:39
Książka jest poświęcona Polakom, którzy dokonali wielkich odkryć albo stworzyli niepowtarzalne dzieła w dziedzinie literatury, sztuki i muzyki albo w inny sposób oddawali swój talent dla dobra ludzkości.
rozwiń zwiń