Powojenna trauma wyssana z mlekiem matki

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 05:39
- Dzieci, które przeżyły pacyfikację wsi Sochy, zapamiętały obrazy apokaliptyczne. Niemcy zabijali wszystkich. Zarówno śmierć jak i ocalenie były przypadkowe - mówi Anna Janko, autorka "Małej zagłady".
Audio
  • "Mała zagłada" - trauma wyssana z mlekiem matki (Klub Trójki)
Pacyfikacja Zamojszczyzny. Zniszczona wieś Sochy. Czerwiec 1943.
Pacyfikacja Zamojszczyzny. Zniszczona wieś Sochy. Czerwiec 1943.Foto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: kolekcja zdjęć z II wojny światowej dr Marka Tuszyńskiego

1 czerwca 1943 roku we wsi Sochy na Zamojszczyźnie Niemcy przeprowadzili pacyfikację połączoną z eksterminacją bez wysiedlenia. Zginęło ok. 200 osób. Z całej wsi, liczącej osiemdziesiąt osiem domów, pozostała ukryta w zbożu garstka mieszkańców, głównie kobiet i dzieci. - Był to akt zemsty, bo wieś Sochy udzielała pomocy partyzantom - mówi Anna Janko, pisarka i poetka.

"Strach
"Strach jest rodzajem pamięci", pisze Anna Janko. Jak się z nią zatem zmierzyć? Dlaczego powstała "Mała zagłada"?
Prowadzący, Michał Nogaś zwraca uwagę, że pisarka opowiada o tym, jakby sama to przeżyła. Jak wyjaśnia Anna Janko, jest to związane z jej silną relacją z matką i tzw. dziedziczeniem ponadgenowym. - Dla mnie historia mojej matki była wkomponowana w moje dzieciństwo. Jej dzieciństwo było rdzeniem mojego, bo okrutne wspomnienia mojej mamy żarły ją od środka i ona musiała o tym mówić - przyznaje autorka "Małej zagłady".
Od najmłodszych lat Anna Janko słuchała o tym, co zdarzyło się w Sochach owego pamiętnego dnia zagłady. W miarę upływu lat, gdy percepcja córki była coraz większa, opowieści stawały się coraz bardziej okrutne. - Kiedy stwierdziłam, że napisanie tej książki jest moim obowiązkiem, ruszyłam z dyktafonem i wtedy dowiedziałam się jeszcze więcej i jeszcze straszniejszych rzeczy - mówi pisarka.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Michał Nogaś

Gość: Anna Janko (pisarka i poetka)

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm/mp)

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Nogaś

Gość: Anna Janko (pisarka i poetka)

Data emisji: 22.01.2015

Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 11:55
- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uciekinier z Auschwitz: swój plan oparłem na głupocie

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 14:07
Kazimierz Piechowski z trzema kolegami dokonał w 1942 roku rzeczy niemożliwej. - Zagrałem na tym, że Niemcy mieli się ponad wszystkich i uznali, że głupi więźniowie nic nie mogą wymyślić - opowiadał w Trójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielcy zapomniani - książka o Polakach, którzy zmienili świat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 13:39
Książka jest poświęcona Polakom, którzy dokonali wielkich odkryć albo stworzyli niepowtarzalne dzieła w dziedzinie literatury, sztuki i muzyki albo w inny sposób oddawali swój talent dla dobra ludzkości.
rozwiń zwiń