X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Borejsza - niejednoznaczna postać, którą zgubiła naiwność?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2015 22:00
- Mój ojciec nigdy nie zamierzał rusyfikować. O sowietyzacji możemy dyskutować, ale o rusyfikacji nie - mówi Jerzy Wojciech Borejsza. Jak dodaje, Jerzego Borejszę mogła zgubić naiwność.
Audio
Sekretarz generalny Międzynarodowego Komitetu Łączności Intelektualistów w Obronie Pokoju Jerzy Borejsza
Sekretarz generalny Międzynarodowego Komitetu Łączności Intelektualistów w Obronie Pokoju Jerzy Borejsza Foto: PAP

Jerzy Borejsza nie był postacią jednoznaczną. Z jednej strony był jedną z najważniejszych osób nowej władzy, zainstalowanej przez Sowietów w powojennej komunistycznej Polsce. Z drugiej zaś stworzył program walki z analfabetyzmem i program rozwoju czytelnictwa, troszczył się o warunki bytowe ocalałych pisarzy i stworzył fundusz pomocy dzieciom, biorącym udział w Powstaniu Warszawskim.
Syn Jerzego Borejszy podkreśla, że rzeczywistość powojenna nie była czarno-biała, jak może nam się dziś wydawać, a pełna wielu odcieni szarości. Także historyk Grzegorz P. Bąbiak podkreśla, że to nie jest postać jednobarwna. - Jerzy Borejsza miał pełną świadomość tego, skąd przyszło wyzwolenie. Bo z Zachodu wojska nadejść nie mogły i dla niego bezdyskusyjny był fakt, że należy to wykorzystać przy zasiedlaniu ziem zachodnich, gdzie bez władzy panował dziki zachód. Mimo wszystko, on widział w tej władzy możliwość zasiedlenia i przyłączenia ziem - komentuje prof. Grzegorz P. Bąbiak.
Według prof. Borejszy jego ojca mogła zgubić naiwność oraz to, że nie miał informacji na temat posunięć ówczesnej władzy. - Myślę, że on nie za wiele wiedział, to nie leżało w jego charakterze - podkreśla prof. Jerzy W. Borejsza.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Goście: prof. Grzegorz P. Bąbiak (historyk, redaktor tomu "Na rogu Stalina i Trzech Krzyży. Listy do Jerzego Borejszy 1944-1952"), prof. Jerzy Wojciech Borejsza (historyk, specjalizujący się w XIX i XX wieku, który w naszej audycji po raz pierwszy zdecydował się na publiczną rozmowę o swoim ojcu)

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji: 21.07

(sm, ei)

Czytaj także

"Wielka odmowa" i mity komunizmu, z którymi trudno się rozstać

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 02:30
- Wybory każdej z postaci książki są niejednoznaczne. One uosabiają pewien fragment naszej mitologii narodowej dotyczącej komunizmu - mówi Dariusz Rosiak. Autor "Wielkiej odmowy" był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o Jaruzelskiego. Bohater, czy zdrajca?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 18:24
- Generał Wojciech Jaruzelski powinien być pochowany na cmentarzu sowieckim - mówił w "Pulsie Trójki" poseł PiS Zbigniew Girzyński. - Pan się zagalopowuje - upomniał go Stanisław Wziątek z SLD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność Walcząca", która chciała wolnej od komunizmu Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:27
Mało kto słyszał o "Solidarności Walczącej", a jest to niezwykła część historii naszego kraju. Książkę na jej temat pt. "Twierdza. Solidarność Walcząca - podziemna armia" napisał Igor Janke, z którym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykły portret rodziny Romaszewskich

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 04:40
Do księgarń trafiła książka Piotra Skwiecińskiego pt. "Romaszewscy. Autobiografia". To fascynujący wywiad-rzeka z jedną z najbardziej znanych rodzin w polskiej polityce.
rozwiń zwiń