Henryk Mikołaj Górecki: o ludzkim losie w epizodach

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 14:00
- Popularność muzyki Góreckiego, operującej powtarzalnością, kontrastem, blokowym myśleniem, czyli odwołującej się do prostych, naturalnych i szczerych form jest fascynująca - opowiada Wojciech Michniewski.
Audio
  • Ostatnia symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego (Klub Trójki)
Henryk Mikołaj Górecki, baryton Adam Kruszewski i muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, 2003
Henryk Mikołaj Górecki, baryton Adam Kruszewski i muzycy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, 2003Foto: Jan Zegalski

Na Czwartą Symfonię "Tansman Epizody", inspirowaną postacią Aleksandra Tasmana Henryka Henryka Mikołaja Góreckiego czekaliśmy ponad 30 lat. - Niebywały sukces Trzeciej Symfonii, która była na listach przebojów obok muzyki rozrywkowej, spowodował, że świat oczekiwał kolejnej. Górecki był ogromnie tym przytłoczony - opowiada Andrzej Wendland, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych TANSMAN.


Sam Górecki, jak wspominają goście w studiu, mówił o Trzeciej Symfonii, że jej pierwsza część jest wolna, druga bardzo wolna, a trzecia jeszcze wolniejsza. - Wydawałoby się, że jest to zaprzeczeniem, bo jak można godzinę słuchać takiej muzyki, a jednak okazało się, że ten sukces był - mówi Andrzej Wendland.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Dariusz Bugalski

Goście: Andrzej Wendland (dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Indywidualności Muzycznych TANSMAN), maestro Wojciech Michniewski (znakomity dyrygent)

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 21.08

(sm/mp)

Czytaj także

Jan Sebastian Bach - zwyczajny człowiek i jego boska muzyka

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 03:20
Niemiecki kompozytor na swój sukces ciężko pracował od najmłodszych lat. - W naturze Bacha i jego sztuce kompozytorskiej jest coś z inżynierii. Już jako młodzieniec zyskał niebywałą sławę jako specjalista od organów - mówi Piotr Wierzbicki, autor książki "Boski Bach". Eseista był gościem "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń