Poglądy Jana Karskiego wciąż aktualne

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 03:14
- Jan Karski przez większość swojego życia uważał, że próba opowiedzenia światu o tym, czym był Holokaust z punktu widzenia naocznego świadka, była nieudana i poniósł klęskę - mówi Sławomir Grünberg.
Audio
  • Człowiek, który próbował powstrzymać zagładę (Klub Trójki)
Film Jan Karski i władcy ludzkości wszedł na ekrany polskich kin 24 kwietnia
Film "Jan Karski i władcy ludzkości" wszedł na ekrany polskich kin 24 kwietniaFoto: Kino Świat/mat. prasowe

Reżyser dodaje, że choć Jana Karskiego wysłuchali wielcy tego świata, to nie wierzyli bądź nie chcieli uwierzyć w to, co mówił. Właśnie z tego powodu, jak mówi Sławomir Grünberg, w filmie "Karski i władcy ludzkości" jest tak dużo "drastycznych materiałów archiwalnych". - Dobrze, by widz miał świadomość tego, co się wtedy działo. Tym bardziej, że z podobnymi rzeczami mamy do czynienia również dzisiaj, np. w Syrii - opowiada gość Trójki.

Jan Karski - serwis specjalny Polskiego Radia >>>
Jan Karski bezskutecznie próbował odmienić los Żydów w czasie II wojny światowej. - Jest uosobieniem tego, co najlepsze w polskości. To człowiek, który nie bał się mówić rzeczy niewygodnych także o swoim narodzie - podkreśla Jan Niebudek, który wraz z gośćmi zastanawia się również nad tym, dlaczego poglądy Jana Karskiego są aktualne również dzisiaj.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jan Niebudek

Goście: Sławomir Grünberg (reżyser i dokumentalista), prof. Paweł Machcewicz (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Data emisji: 7.05.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na przekór obchodom. Jan Karski, któremu uwierzył cały świat

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 04:18
Sztuka "Karskiego Historia Nieprawdziwa", która przełamuje schematy, może wprawić w zdumienie. - Ten dramat pokazuje jak marzycielska, a zarazem nierealna była idea Jana Karskiego - mówi Julia Mark.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co znaczył w Polsce rok Karskiego?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2015 19:00
Mamy za sobą rok Jana Karskiego. Czy jego obchody zmieniły coś w postrzeganiu tej postaci w Polsce? Czy wiemy więcej o autorze "Tajnego państwa"?
rozwiń zwiń