Jan Sowa: na bycie obywatelem mamy 10 minut dziennie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:25
W jaki sposób moglibyśmy się przyczynić do zmiany Rzeczpospolitej? Jan Sowa w książce "Inna Rzeczpospolita jest możliwa!" opisuje projekt fundamentalnej zmiany politycznej, społecznej i kulturowej naszego kraju.
Audio
  • Czy inna Rzeczpospolita jest możliwa? Rozmowa z Janem Sową (Klub Trójki)
- Gdy policzymy dany nam na dobę czas: osiem godzin śpimy, osiem pracujemy lub uczymy się. Jak znaleźć czas na dodatkową aktywność?
- Gdy policzymy dany nam na dobę czas: osiem godzin śpimy, osiem pracujemy lub uczymy się. Jak znaleźć czas na dodatkową aktywność? Foto: Pixabay

Teoretyk kultury poleca, by przyjrzeć się samoorganizacji robotników od 1956 do 1980 roku. - Zobaczymy wówczas, że jest paradoksalna sytuacja, w której ludzie buntują się przeciwko praktykom tamtej władzy, natomiast nie jest prawdą, że buntują się przeciwko zasadom, na których tamten system był przynajmniej deklaratywnie zbudowany - podkreśla pisarz.

Socjolog uważa, że obecnie zmiana mogłaby się dokonać w inny sposób, "rosnąc w łupinie starego". - Chodzi o taki porządek, w którym każdy z nas mógłby bardziej angażować się i mieć więcej do powiedzenia na poziomie bezpośrednim. Teraz na bycie obywatelem i społeczne zaangażowanie mamy może 10-15 minut dziennie - mówi Jan Sowa.

W jakim sensie możliwa jest inna Rzecz-pospolita? Czym jest "komonizm" i demokracja radykalna, o których pisze autor książki "Inna Rzeczpospolita jest możliwa!"? Dlaczego granicą demokracji jest kapitalizm? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Janem Sową.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Gość: Jan Sowa (teoretyk kultury i socjolog, autor głośnego "Fantomowego ciała króla" i najnowszej książki "Inna Rzeczpospolita jest możliwa!")

Data emisji: 11.05.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mp

Czytaj także

Upokarzanie - jedna z największych polskich tradycji?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 03:34
- My w Polsce nie zdajemy sobie sprawy, że może być inaczej. Utraciliśmy wyobraźnię społeczną i wydaje nam się, że musimy akceptować to, co jest - mówi prof. Andrzej Szahaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debaty wyborcze. Czy wpływają na głosy młodych?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 18:17
Za nami debata telewizyjna bez udziału urzędującego prezydenta. Na ile takie spotkanie kandydatów jest czynnikiem pomagającym młodym osobom zdecydować o wyborze - zastanawiali się goście audycji "Puls Trójki”.
rozwiń zwiń