Adam Zagajewski i Ryszard Krynicki o Zbigniewie Herbercie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 10:21
Twórczość Zbigniewa Herberta stała się spoiwem łączącym zainteresowania literackie Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego. W "Klubie Trójki" obydwaj opowiadają Barbarze Marcinik o osobistym odbiorze poezji i prozy wielkiego twórcy.
Audio
  • Ryszard Krynicki i Adam Zagajewski o Zbigniewie Herbercie (Klub Trójki)
Zbigniew Herbert był twórcą m.in. słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito
Zbigniew Herbert był twórcą m.in. słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito"Foto: Wikipedia/cc/Paweł Cieśla

12 maja Ryszard Krynicki (1943) został trzecim laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (poprzedni laureaci to Amerykanie: W. S. Merwin i Charles Simic).

Od 14 maja w Krakowie odbywał się Festiwal Miłosza, którego Ryszard Krynicki był gościem. Rozmowę z nim Barbara Marcinik zarejestrowała w pierwszym dniu Festiwalu. Ryszard Krynicki jest nie tylko poetą, który należał do Nowej Fali (pokolenie 68), tłumaczy także z języka niemieckiego (np. Paula Celana) oraz współprowadzi wraz z Krystyna Krynicką Wydawnictwo a5. Jest edytorem i wydawcą twórczości Zbigniewa Herberta. I o autorze "Pana Cogito", o pracy nad edycją jego wierszy oraz prozy najchętniej opowiada. - Ja jestem przede wszystkim czytelnikiem. Czytelnikiem, który ma to szczęście, że jest także edytorem i wydawcą w jednej osobie. Pracując nad książką mogę też zajrzeć do archiwum, do rękopisów - przyznaje Ryszard Krynicki.

Zbigniew Herbert - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

Zaproszenie Barbary Marcinik przyjął także członek Rady Fundacji im. Zbigniewa Herberta - Adam Zagajewski. 12 maja został także nagrodzony za całokształt przez minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Małgorzatę Omilanowską.

W "Klubie Trójki" opowiedział o tym, jak prywatnie interpretuje twórczość poety. - Dla Herberta pisanie wierszy stało pod znakiem tragiczności. Świat jest tragiczny, a poezja tę tragiczność musi zobaczyć i wypowiedzieć. Poezja musi być o tym, co zagraża - uważa Adam Zagajewski.

W audycji słyszymy także m.in. jak Zbigniew Herbert odbierał poezję Adama Zagajewskiego oraz w jaki sposób Ryszardowi Krynickiemu udało się sprawić, by Herbert wydał swoje wiersze w kameralnym wydawnictwie państwa Krynickich.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadziła: Barbara Marcinik
Goście: Ryszard Krynicki (poeta, wydawca poezji Zbigniewa Herberta) Adam Zagajewski (poeta)
Data emisji: 20.05.2015
Godzina emisji: 21.08

fbi/mp

Czytaj także

"Bądź wierny Idź". Poznaj przesłanie Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 23:59
Wiele z jego wierszy można odczytać jako zapis doświadczenia pokolenia, które przeżyło straszliwość wojny i trudnego pokoju. Poezja Zbigniewa Herberta wzywa do wierności i odwagi, a także odrzucenie kłamstwa i zniewolenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krynicki odebrał nagrodę im. Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 20:30
- To jest największa nagroda i dar, jaki mnie spotkał w życiu - mówił w Dwójce Ryszard Krynicki po otrzymaniu statuetki i czeku na 50 tysięcy dolarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krynicki z nagrodą za "poezję i dobroć"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2015 11:20
Zapraszamy na spotkanie z Ryszardem Krynickim, laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń