X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mądry, czyli jaki? W poszukiwaniu nieuchwytnego ideału

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 00:35
- Próbujemy zdefiniować mądrość, ale nie jest to proste. Jest wiele bardzo subiektywnych teorii, które próbują określić pewne cechy i właściwości jednostki związane z mądrością i mądrym zachowaniem - mówi dr Elżbieta Płóciennik.
Audio
Aby rozwijać samodzielność u najmłodszych, warto sugerować im pewne rozwiązania, zamiast podawać je na tacy. - Mędrzec potrafi dać kierunek, ale zachęca, by do konkluzji dochodzić samemu. Jest to coś, o czym trochę zapomnieliśmy - mówi dr Elżbieta Płóciennik
Aby rozwijać samodzielność u najmłodszych, warto sugerować im pewne rozwiązania, zamiast podawać je na tacy. - Mędrzec potrafi dać kierunek, ale zachęca, by do konkluzji dochodzić samemu. Jest to coś, o czym trochę zapomnieliśmy - mówi dr Elżbieta PłóciennikFoto: Glow Images/ East News

Jak dodaje doktor, jest to trudne zadanie, ponieważ teoretycy, psychologowie i pedagodzy są bardzo rozbieżni w definicjach i koncepcjach odnoszących się do meritum sprawy. - Kiedy robi się badania nad ludźmi mądrymi i próbuje się opisać ich cechy, to one się powtarzają. Na przykład to, że mądry człowiek to taki, który dostrzega problemy wcześniej niż inni. Jest to ktoś dociekliwy i ciekawy świata - opowiada prof. Krzysztof J. Szmidt. Kolejnym elementem mądrości, według gości programu, jest umiejętność podejmowania właściwych decyzji.

Dr Elżbieta Płóciennik dodaje, że mądrość jest związana również z cechami osobowościowymi, takimi jak empatia, wrażliwość, rozumienie drugiego człowieka. - Myślę, że bardzo często patrzymy podejrzliwie na innych ludzi i doszukujemy się negatywnych emocji i intencji, a osoba mądra analizuje sytuację i nie przyjmuje z góry koncepcji, że coś jest złe albo dobre, bo zawsze są dwie strony medalu - mówi doktor.

Czy ktoś, kto czyni zło nie jest mądry? Jakie są cechy opisowe mądrości? Czy można jej uczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: prof. Krzysztof J. Szmidt (Wydział Nauk o Wychowaniu, Uniwersytet Łódzki), dr Elżbieta Płóciennik (Wydział Nauk o Wychowaniu, Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 27.05.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Upokarzanie - jedna z największych polskich tradycji?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2015 03:34
- My w Polsce nie zdajemy sobie sprawy, że może być inaczej. Utraciliśmy wyobraźnię społeczną i wydaje nam się, że musimy akceptować to, co jest - mówi prof. Andrzej Szahaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przestroga dla ludzkości. Na czym polegał fenomen Adolfa Hitlera?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 02:22
- Może rzeczywiście Hitler wyglądał groteskowo, ale był przygotowany do swojej roli. Miał duży talent aktorski, a jego mentorzy skierowali go na studiowanie technik propagandowych - mówi dr Jarosław Gdański.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski problem z zaufaniem. Jak je pielęgnować?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 03:04
- Zaufanie jest cechą, która rozwija się całe życie i jest to coś, na co nie można machnąć ręką - mówi psycholożka Aleksandra Denst-Sadura.
rozwiń zwiń