DDA i rodzina jak teatr. Dramaty dzieci alkoholików

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
DDA i rodzina jak teatr. Dramaty dzieci alkoholików
Nie czuć, nie widzieć, nie słyszeć i nie mówić - tak brzmi skrypt DDA, Dorosłych Dzieci AlkoholikówFoto: Pixabay

- DDA to nie choroba, którą możemy jednoznacznie zdiagnozować. Jest to zespół cech, strategii i sposobów, których uczy się dziecko, wzrastające w rodzinie z problemem alkoholowym - mówi Cezary Biernacki.

Posłuchaj

Dramaty dorosłych dzieci alkoholików (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Anna Maria Seweryńska dodaje, że nikt nie ma wątpliwości, że są alkoholicy. Oni często mają dzieci, które dorastają i stają się dorosłymi dziećmi alkoholików. - Alkoholik stanowi osobę, wokół której wszytko się kręci, on jest tym najważniejszym w domu i na niego zawsze zwracamy uwagę, jemu niesiemy pomoc. Ale o ofiarach mówi się zdecydowanie mniej - komentuje Cezary Biernacki.

Anna Maria Seweryńska tłumaczy, że naturalną strategią ukrycia tego, co wstydliwe i kojarzy się z odrzuceniem, lękiem jest zakładanie maski, udawanie kogoś innego. - Główną rolą, spinającą taki dom jest bohater, dziecko, które przejmuje role rodziców i np. opiekuje się młodszym rodzeństwem, chroni cierpiącą matkę przed strasznym ojcem, tuszuje sprawy, związane z piciem. Ciągle jest wzorem i wizytówką, pokazującą, że w domu jest wszystko w porządku; rewelacyjnie się uczy, jest gwiazdą klasy, ale jest to kolos na glinianych nogach, bo ma niskie poczucie własnej wartości - opowiadają terapeuci.

Innymi rolami są kozioł ofiarny, maskotka. Z dźwięku dowiesz się na czym polega dramat tych osób.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Anna Maria Seweryńska i Cezary Biernacki (terapeuci ze Stowarzyszenia OD-DO)

Data emisji: 10.06.2015

Godzina emisji: 21.07

sm

Polecane