Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:54
- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.
Audio
Auschwitz był największym z nazistowskich, niemieckich obozów śmierci
Auschwitz był największym z nazistowskich, niemieckich obozów śmierciFoto: Panthermedia

- Szukanie powodów, dla których alianci nie zbombardowali Auschwitz, to temat wielu dyskusji, które pojawiły się bardzo późno, ale również sama myśl, by to zrobić, pojawiła się późno. O tym, co się tam działo, dowiedzieliśmy się dopiero w momencie ostatniego wielkiego transportu Żydów węgierskich i to oni stanowili jedną trzecią zamordowanych w Auschwitz - opowiada rozmówczyni Jerzego Sosnowskiego.

Wśród powodów tego zaniechania prof. Wieviorka podaje, że dla Amerykanów i Anglików liczyło się przede wszystkim zwycięstwo w wojnie oraz to, że bombardowanie w sposób nieunikniony powoduje śmierć wielu ludzi. - Gdyby alianci zbombardowali tory kolejowe z moralnego punktu widzenia miałoby to wpływ na ich wizerunek, ale nie ma wcale pewności, że przeszkodziłoby to nazistom w zabijaniu Żydów, ponieważ potrafili dokonywać zbiorowych mordów również bez komór gazowych - mówi historyczka.

O czym świadczy fala samobójstw w ostatnich dniach wojny w Niemczech? Jaka kształtowała się powojenna pamięć o Holokauście we Francji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: prof. Annette Wieviorka (francuska historyczka, zajmująca się tematyką Shoah i historią Żydów w XX wieku)

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oświęcim jest dziś metaforą wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 05:08
Jest w książkach, filmach, snach, rozmowach. Dziś widmo wojny wisi choćby nad sąsiadującą z nami Ukrainą. Jak radzić sobie z lękiem przed najgorszym?
rozwiń zwiń