Swietłana Aleksijewicz: wszyscy wróciliśmy do kuchni

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2015 03:31
- Szukam człowieka doświadczonego, który zastanawia się nad sensem życia, traktuje je jak tajemnicę, doświadczył miłości i śmierci. Rozmawiamy o życiu jak sąsiedzi z jednych czasów - opowiada Swietłana Aleksijewicz.
Audio
  • Rozmowa ze Swietłaną Aleksijewicz (Klub Trójki)
Swietłana Aleksijewicz, wybitna białoruska reporterka i dziennikarka, od lat uznawana jest za jedną z najpoważniejszych kandydatek do Nagrody Nobla
Swietłana Aleksijewicz, wybitna białoruska reporterka i dziennikarka, od lat uznawana jest za jedną z najpoważniejszych kandydatek do Nagrody NoblaFoto: Darek Kawka/Big Book Festival

Jak twierdzi pisarka, Związek Radziecki zawsze był krajem zamkniętym, który toczył wojny i w którym ludzie odczuwali strach. - Wszystko zaczęło się jeszcze za czasów Stalina. Kuchnia była wówczas jedynym miejscem, gdzie ludzi się zbierali. Tutaj można było otwarcie rozmawiać. Było to jedyne miejsce, gdzie mówiono szczerze i skąd brały początek wszystkie rewolucje - opowiada Swietłana Aleksijewicz.

Za czasów Borysa Jelcyna oraz wczesnych rządów Władimira Putina można było mówić prawie o wszystkim. Teraz, jak podkreśla pisarka, otwarte wyrażanie własnego zdania jest niebezpieczne, bo każdy krok obywateli jest śledzony. - Wszyscy wróciliśmy do kuchni - stwierdza białoruska dziennikarka.

W "Klubie Trójki" Swietłana Aleksijewicz opowiada o "cywilizacji łez" i o ludziach, którzy dzielą się z nią swoimi opowieściami. Mówi też o "zemście kuchni" i zdradza sposób na dotarcie do szeptu tajemnicy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Swietłana Aleksijewicz (wybitna białoruska reporterka i dziennikarka)
Data emisji: 17.06.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Afgańskie wyznania. "Nasz brat jest dziewczynką"

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 19:00
Amerykańska dziennikarka Jenny Nordberg pojechała do Afganistanu, by opisać toczącą się tam wojnę. Wróciła z zupełnie inną historią. Dzisiaj o jej reportażach mówi cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival. Trójka na święcie czytania

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:55
W sobotę rozpoczęła się trzecia edycja Big Book Festival, czyli imprezy dla entuzjastów czytania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tabloid", czyli portret lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 13:36
Krzysztof M. - najbogatszy mieszkaniec miasteczka, znany m.in z okładania pięściami dwóch córek i żony, zostaje w bestialski sposób zamordowany.
rozwiń zwiń