Dyskryminowani czy zapomniani? Cichy powrót taty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyskryminowani czy zapomniani? Cichy powrót taty
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Czy ojcowie w Polsce, szczególnie po rozwodach, są dyskryminowani? - Wydaje mi się, że może się tak zdarzać, ale nie powiedziałbym, że większość ojców jest dotkniętych dyskryminacją - mówi prawnik Michał Kubalski.

Posłuchaj

Dyskusja na temat roli i sytuacji ojca po rozwodzie (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W większości przypadków po rozpadzie małżeństwa dzieci pozostają z matką. Badania z zeszłego roku, autorstwa dr Macieja Domańskiego z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pokazują, że na 160 spraw w 88 proc. przypadków tak właśnie było - dzieci zostały z mamą, a nie tatą. – W tym samym badaniu możemy przeczytać, że w ponad 60 proc. przypadków takie orzeczenie jest zgodne z wolą ojca - dodaje prawnik z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tymczasem zdaniem mediatora Roberta Bocha problem może leżeć w normach społecznych. Założenie, że mama jest świetnym rodzicem, a tata złym jest krzywdzące i może wpływać na orzekanie sądów. - Mamy przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o zmianę norm społecznych. To nie dzieje się w rok, dwa, a jest to proces - mówi mediator.

W programie rozmawialiśmy o szkodliwości automatycznych rozwiązań w sprawach rodzinnych. Goście Dariusza Bugalskiego przytoczyli również przykłady regulacji z innych krajów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Robert Boch (mediator), Michał Kubalski (prawnik z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich)

Data emisji: 8.07.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Polecane