Dyskryminowani czy zapomniani? Cichy powrót taty

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 03:07
Czy ojcowie w Polsce, szczególnie po rozwodach, są dyskryminowani? - Wydaje mi się, że może się tak zdarzać, ale nie powiedziałbym, że większość ojców jest dotkniętych dyskryminacją - mówi prawnik Michał Kubalski.
Audio
  • Dyskusja na temat roli i sytuacji ojca po rozwodzie (Klub Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W większości przypadków po rozpadzie małżeństwa dzieci pozostają z matką. Badania z zeszłego roku, autorstwa dr Macieja Domańskiego z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pokazują, że na 160 spraw w 88 proc. przypadków tak właśnie było - dzieci zostały z mamą, a nie tatą. – W tym samym badaniu możemy przeczytać, że w ponad 60 proc. przypadków takie orzeczenie jest zgodne z wolą ojca - dodaje prawnik z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Tymczasem zdaniem mediatora Roberta Bocha problem może leżeć w normach społecznych. Założenie, że mama jest świetnym rodzicem, a tata złym jest krzywdzące i może wpływać na orzekanie sądów. - Mamy przed sobą długą drogę, jeśli chodzi o zmianę norm społecznych. To nie dzieje się w rok, dwa, a jest to proces - mówi mediator.

W programie rozmawialiśmy o szkodliwości automatycznych rozwiązań w sprawach rodzinnych. Goście Dariusza Bugalskiego przytoczyli również przykłady regulacji z innych krajów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Robert Boch (mediator), Michał Kubalski (prawnik z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich)

Data emisji: 8.07.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Czytaj także

Bohaterowie dzieciństwa. Gdzie oni są?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 10:40
W kolejnym odcinku audycji "Trójka pod Księżycem" wróciliśmy do książkowych bohaterów naszego dzieciństwa. Zapytaliśmy, kim dla nas byli i co nam po nich zostało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DDA i rodzina jak teatr. Dramaty dzieci alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:29
- DDA to nie choroba, którą możemy jednoznacznie zdiagnozować. Jest to zespół cech, strategii i sposobów, których uczy się dziecko, wzrastające w rodzinie z problemem alkoholowym - mówi Cezary Biernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha rewolucja. Coraz więcej taty w życiu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 01:10
- Zmieniają się oczekiwania odnośnie do roli ojca, bo młodzi ludzie dzisiaj chcieliby, by wyglądało to trochę inaczej niż w pokoleniu ich rodziców - mówi Agata Chełstowska.
rozwiń zwiń