Znieczulenie i zapomnienie. Belfast, miasto jak otwarta rana

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 02:24
- Tu można wsiąść w autobus, jechać, patrzeć na ludzi i ich twarze, i nawet nie wiadomo, kiedy mija czas - mówi Aleksandra Łojek, autorka książki o Belfaście.
Audio
  • Rozmowa z Aleksandrą Łojek o Belfaście - mieście doświadczonym historią (Klub Trójki)
W latach 1968-1998 toczył się w Irlandii Północnej konflikt cywilny, tzw. The Troubles (ang. kłopoty), w czasie którego zginęło ponad trzy tysiące osób (zamachy bombowe, strzały, tortury), kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych.
W latach 1968-1998 toczył się w Irlandii Północnej konflikt cywilny, tzw. The Troubles (ang. kłopoty), w czasie którego zginęło ponad trzy tysiące osób (zamachy bombowe, strzały, tortury), kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych. Foto: Mariusz Śmiejek

Aleksandra Łojek do Belfastu trafiła przypadkiem i od razu poczuła, że jest w tym mieście coś nieprawdopodobnie fascynującego. - Począwszy od koloru nieba, które jest szare w sposób przejmujący, trochę straszne, a skończywszy na twarzach ludzi, czy to, jak się zachowują w stosunku do siebie i innych, jak reagują. Myślę, że ludzie są najistotniejszą częścią tego kawałka ziemi - mówi autorka książki, która ukazała się z Trójkowym Znakiem Jakości, "Belfast. 99 ścian pokoju".

Belfast - miasto cierpiące na rozdwojenie jaźni >>>

Pisarka opowiadała, dlaczego lubi zaglądać do trudniejszych dzielnic Belfastu, "miasta cierpiącego na rozdwojenie jaźni", i co w nich znajduje. Mówiliśmy również o tym, czym są "The Troubles" Irlandii Północnej oraz jakie cienie historii drążą jej współczesnych mieszkańców.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Michał Nogaś

Gość: Aleksandra Łojek (autorka książki "Belfast. 99 ścian pokoju")

Data emisji: 9.07.2015

Godzina emisji: 21.07

sm

Czytaj także

Wyjątkowa opowieść o bosonogiej diwie z Wysp Zielonego Przylądka

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2015 23:05
W pierwszym wakacyjnym wydaniu audycji o swojej przyjaźni z Cesarią Evorą opowiadała autorka biografii piosenkarki, szefowa biblioteki w Miński Mazowieckim Elżbieta Sieradzińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Książki na wakacje. Propozycje dla słuchaczy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 11:48
Rozpoczynającym i planującym letni wypoczynek proponujemy książki, które doskonale nadają się do czytania na plaży, w hamaku, wśród górskich szczytów i w pociągu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Fedorowicz o wymykaniu się cenzurze i życiu radiowym

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 02:24
- W moich felietonach wymknąłem się cenzurze. Chociaż całościowo nadawały się do wywalenia, to miejscowo trudno było się do czegoś przyczepić, więc nie było skreśleń - mówi Jacek Fedorowicz.
rozwiń zwiń