Rak to nie wyrok. Polscy naukowcy na tropie leku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rak to nie wyrok. Polscy naukowcy na tropie leku
Co roku na raka piersi umiera w Polsce ponad 5000 kobiet. Foto: Glow Images/ East News

- Do znalezienia leku na raka jest długa droga, choć obecnie duża część nowotworów, jeśli zostaną szybko zdiagnozowane, jest uleczalna - mówi prof. Piotr Dzięgiel z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Posłuchaj

Prof. Piotr Dzięgiel wyjaśnia w jaki sposób gen może pomóc chorym na raka piersi (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W XIX wieku niemiecki patolog Rudolf Virchow jako pierwszy powiedział, że guz nowotworowy to zmutowane komórki i tkanki, które wysyłają różne substancje, tzw. markery. Można by zatem stwierdzić, że skoro mamy markery, tj. podpis, znalezienie sprawcy choroby nie powinno być trudne. I choć od czasów Virchowa minęło 150 lat, wciąż nie ma skutecznego leku na raka.

- Virchow stworzył przełomową koncepcję, w której postulował, że przyczyną wszystkich chorób, nie tylko nowotworowych, jest komórka. Z komórkami nowotworowymi jest tak, że istnieje niewiele stuprocentowych markerów, co znaczy, że poziom markera jest wybiórczy dla danego typu nowotworu. I tu jest pewien problem - tłumaczy profesor.

Prof. Piotr Dzięgiel wyjaśnia, u jakich pacjentów zalecana jest chemioterapia i dlaczego w dzisiejszych czasach rak nie jest już wyrokiem. W programie rozmawiamy też o tym, dlaczego znalezienie skutecznego leku na nowotwór jest tak trudne i co poszukiwania takiego medykamentu mają wspólnego z grupą anarchistów.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: prof. Piotr Dzięgiel (Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)
Data emisji: 20.07.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Polecane