Szekspir i wielkie mity, które warto pielęgnować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szekspir i wielkie mity, które warto pielęgnować
Fabuła dramatu "Król Lear" oparta jest na legendzie o Llyrze, mitycznym królu Brytanii. Na zdjęciu obraz Edwina Austina Abbeya "King Lear, Act I, Scene I" (Cordelia's Farewell) z The Metropolitan Museum of ArtFoto: Wikipedia Commons/Public domain

- Najbardziej cieszy mnie, że Szekspir inspiruje twórców, a nie dostarcza fabuł. Tym bardziej, że same fabuły nie były w większości przypadków jego autorstwa - mówi prof. Jerzy Limon, dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego.

Posłuchaj

Rozmowa na temat 19. Festiwalu Szekspirowskiego (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

19. Festiwal Szekspirowski rozpoczyna się w Gdańsku 31 lipca. W tym roku zostanie pokazanych 11 spektakli w nurcie głównym. Do Gdańska przyjadą teatry z Danii, Gruzji, Portugalii, Rosji, Rumunii i Wielkiej Brytanii. Aż trzy polskie spektakle zostały zaproszone do finału Konkursu na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w Sezonie 2014/2015. To: "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna" w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Teatru Słowackiego w Krakowie, "Burza" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu i "Król Lear" w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

Jan Klata uważa, że warto "zawracać" ludziom głowę postaciami nietuzinkowymi, jak te z dzieł Szekspira. - Wiem, że żyjemy w czasach, gdy w telewizji dobrze się sprzedaje to, co jest możliwie szerokiego zasięgu, zwyczajne i banalne, ale Szekspir wychodził z innych założeń na temat wielkich mitów, które warto pielęgnować. Są one uniwersalne i nie chodzi o to, jak wyglądała fabuła, którą przeważnie pożyczał - podkreśla reżyser.

W programie goście Barbary Marcinik wyjaśnili, dlaczego Szekspir miałby dziś poważne problemy natury prawnej oraz co sprawia, że jego dzieła są dobre zarówno do czytania, jak i do wystawienia.

Trójka i Jedynka patronują Festiwalowi Szekspirowskiemu.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Barbara Marcinik
Goście: Jan Klata (reżyser teatralny, dramaturg), prof. Jerzy Limon (dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego i Teatru Szekspirowskiego, szekspirolog, anglista)
Data emisji: 30.07.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Polecane