X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bulwersująca gra Wielkiej Brytanii. Historyk przypomina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 03:51
- Nawet zawodowi historycy, tak w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, zapomnieli o tej historii. A warto ją przypomnieć - mówi o grze dyplomatycznej, prowadzonej przez Anglię, historyk prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Rozmowa wokół książki "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement" prof. Andrzeja Nowaka (Klub Trójki)
Po prawie stu latach profesor Andrzej Nowak w książce Pierwsza zdrada Zachodu. 1920  zapomniany appeasement odkrywa nieznane dokumenty, z których wynika, że w 1920 roku europejskie mocarstwa były gotowe przehandlować Polskę w zamian za pokój z bolszewicką Rosją
Po prawie stu latach profesor Andrzej Nowak w książce "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement" odkrywa nieznane dokumenty, z których wynika, że w 1920 roku europejskie mocarstwa były gotowe przehandlować Polskę w zamian za pokój z bolszewicką RosjąFoto: Wydawnictwo Literackie

W tym roku obchodzimy 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która przekreśliła plany Lenina podporządkowania Związkowi Radzieckiemu Polski, Niemiec, a może i Europy. Odbywająca się równolegle gra dyplomatyczna, którą prowadzili Brytyjczycy, jest mniej znanym elementem wojny polsko-bolszewickiej. Pisze o niej prof. Andrzej Nowak w książce "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement".

Gość Jerzego Sosnowskiego opowiadał w tym kontekście o pewnym zapomnianym wydarzeniu. - Warto je sobie wyobrazić, bo miało miejsce i było bulwersujące. 10 sierpnia 1920 roku, gdy wojska Armii Czerwonej szturmowały przedmieścia Warszawy, w Izbie Gmin siedziała druga osoba państwa sowieckiego Lew Kamieniew, zastępca Lenina. I był głównym rozgrywającym posiedzenia parlamentu brytyjskiego w kwestii warunków rozejmu z Polską - opowiadał profesor.

Historyk wyjaśnił w audycji m.in., jaki był kontekst tego wydarzenia, dlaczego "biała" Rosja była potrzebna Francji oraz czemu Anglicy bardzo chcieli zaspokoić żądania Niemców i Rosjan.

Książka "Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement" przedstawia rzeczowo historyczne i psychologiczne powody, dla których brytyjscy politycy podejmowali takie, a nie inne decyzje. Dzięki temu jest tym mocniejszą krytyką ich błędów…

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, sowietolog, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych)

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

Czytaj także

Dzień Zwycięstwa, czyli pewna wizja historii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 16:30
9 maja był w krajach obozu socjalistycznego, więc i w Polsce, obchodzony jako Dzień Zwycięstwa lub Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia Polski inna niż wszystkie. Od żartu do spraw najważniejszych

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 04:52
- Historia sprzedawana ludziom powinna być opowiadaniem. Dobrze, gdyby rzucili na nią okiem akademicy i historycy, by nie było tam jawnych bzdur, ale proporcje powinny być wyważone - mówi Jan Wróbel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O berlingowcach - żołnierzach tragicznych

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 23:50
- Stawali przed bardzo trudnym wyborem walki u boku tych, którzy uznawani byli za wrogów. Żadne wyjście nie był dobre i oni często zdawali sobie z tego sprawę. Stąd podtytuł książki, który był przedmiotem gorącej dyskusji - mówił Dominik Czapigo.
rozwiń zwiń