X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy pamięć zawodzi. Między roztargnieniem a chorobą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 03:33
- Gdy z powodu zapominania pojawiają się duże szkody osobiste i poważne konsekwencje, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba jest chora - mówi geriatra Milena Słoń.
Audio
  • Kiedy zapominanie staje się chorobą? (Klub Trójki)
Demencja, zwana także otępieniem, jest przewlekłą postępującą chorobą mózgu
Demencja, zwana także otępieniem, jest przewlekłą postępującą chorobą mózguFoto: Pixabay

Gdy zaczynamy zapominać, gdy zastanwiamy się, czy zamknęliśmy dom albo wyłączyliśmy żelazko, zazwyczaj tłumaczymy to roztargnieniem albo zaburzeniem uwagi. - Na co dzień zajmuje nas wiele spraw. Czasami jedne są ważniejsze, a inne skrywają się pod ciężarem zwyczajnych doznań - mówi geriatra Milena Słoń. Jak dodaje psycholog Karolina Jurga, choroba zaczyna się wówczas, gdy zjawisko się nasila albo gdy przestajemy zdawać sobie sprawę z faktu, że zapominamy.

Zdaniem gości Dariusza Bugalskiego bardzo ważną rolę w dbaniu o pamięć odgrywa edukacja, wiedza i profilaktyka. - Swego rodzaju sukces terapeutyczny zależny jest od zrozumienia choroby i od tego, w jaki sposób opiekunowie zajmują się swoimi podopiecznymi - podkreśla geriatra.

W programie rozmawiamy o grach i czynnościach, które pomagają w zwiększaniu rezerwy poznawczej, wyjaśniamy, jakie są rodzaje pamięci i podpowiadamy, jakie ćwiczenia warto wykonywać, by dłużej i lepiej pamiętać.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Milena Słoń (geriatra), Karolina Jurga (psycholog ds. osób starszych)
Data emisji: 17.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Mądry, czyli jaki? W poszukiwaniu nieuchwytnego ideału

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 00:35
- Próbujemy zdefiniować mądrość, ale nie jest to proste. Jest wiele bardzo subiektywnych teorii, które próbują określić pewne cechy i właściwości jednostki związane z mądrością i mądrym zachowaniem - mówi dr Elżbieta Płóciennik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DDA i rodzina jak teatr. Dramaty dzieci alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:29
- DDA to nie choroba, którą możemy jednoznacznie zdiagnozować. Jest to zespół cech, strategii i sposobów, których uczy się dziecko, wzrastające w rodzinie z problemem alkoholowym - mówi Cezary Biernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminowani czy zapomniani? Cichy powrót taty

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 03:07
Czy ojcowie w Polsce, szczególnie po rozwodach, są dyskryminowani? - Wydaje mi się, że może się tak zdarzać, ale nie powiedziałbym, że większość ojców jest dotkniętych dyskryminacją - mówi prawnik Michał Kubalski.
rozwiń zwiń