Gdy pamięć zawodzi. Między roztargnieniem a chorobą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 03:33
- Gdy z powodu zapominania pojawiają się duże szkody osobiste i poważne konsekwencje, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba jest chora - mówi geriatra Milena Słoń.
Audio
  • Kiedy zapominanie staje się chorobą? (Klub Trójki)
Demencja, zwana także otępieniem, jest przewlekłą postępującą chorobą mózgu
Demencja, zwana także otępieniem, jest przewlekłą postępującą chorobą mózguFoto: Pixabay

Gdy zaczynamy zapominać, gdy zastanwiamy się, czy zamknęliśmy dom albo wyłączyliśmy żelazko, zazwyczaj tłumaczymy to roztargnieniem albo zaburzeniem uwagi. - Na co dzień zajmuje nas wiele spraw. Czasami jedne są ważniejsze, a inne skrywają się pod ciężarem zwyczajnych doznań - mówi geriatra Milena Słoń. Jak dodaje psycholog Karolina Jurga, choroba zaczyna się wówczas, gdy zjawisko się nasila albo gdy przestajemy zdawać sobie sprawę z faktu, że zapominamy.

Zdaniem gości Dariusza Bugalskiego bardzo ważną rolę w dbaniu o pamięć odgrywa edukacja, wiedza i profilaktyka. - Swego rodzaju sukces terapeutyczny zależny jest od zrozumienia choroby i od tego, w jaki sposób opiekunowie zajmują się swoimi podopiecznymi - podkreśla geriatra.

W programie rozmawiamy o grach i czynnościach, które pomagają w zwiększaniu rezerwy poznawczej, wyjaśniamy, jakie są rodzaje pamięci i podpowiadamy, jakie ćwiczenia warto wykonywać, by dłużej i lepiej pamiętać.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Milena Słoń (geriatra), Karolina Jurga (psycholog ds. osób starszych)
Data emisji: 17.08.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Mądry, czyli jaki? W poszukiwaniu nieuchwytnego ideału

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 00:35
- Próbujemy zdefiniować mądrość, ale nie jest to proste. Jest wiele bardzo subiektywnych teorii, które próbują określić pewne cechy i właściwości jednostki związane z mądrością i mądrym zachowaniem - mówi dr Elżbieta Płóciennik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

DDA i rodzina jak teatr. Dramaty dzieci alkoholików

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:29
- DDA to nie choroba, którą możemy jednoznacznie zdiagnozować. Jest to zespół cech, strategii i sposobów, których uczy się dziecko, wzrastające w rodzinie z problemem alkoholowym - mówi Cezary Biernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyskryminowani czy zapomniani? Cichy powrót taty

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 03:07
Czy ojcowie w Polsce, szczególnie po rozwodach, są dyskryminowani? - Wydaje mi się, że może się tak zdarzać, ale nie powiedziałbym, że większość ojców jest dotkniętych dyskryminacją - mówi prawnik Michał Kubalski.
rozwiń zwiń