"Noce i dnie", czyli film 40-lecia, w który nikt nie wierzył

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 03:51
- Film "Noce i dnie" jest bardzo długi, a pomimo tego w czasie pierwszej projekcji po ok. 40-50 min. zaczęły się brawa jak w teatrze. To było niewiarygodne - opowiada Jadwiga Barańska, aktorka.
Audio
  • Relacja z 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni (Klub Trójki)
Reżyser Jerzy Antczak otrzymał Diamentowe Lwy dla najlepszego filmu czterdziestolecia podczas uroczystej gali otwierającej jubileuszową, 40. edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni
Reżyser Jerzy Antczak otrzymał Diamentowe Lwy dla najlepszego filmu czterdziestolecia podczas uroczystej gali otwierającej jubileuszową, 40. edycję Festiwalu Filmowego w GdyniFoto: PAP/Piotr Wittman

Diamentowe Lwy to nagrody przyznane przez internautów, przygotowane specjalnie z myślą o 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Reżyser Jerzy Antczak otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu czterdziestolecia za "Noce i dnie", a Jadwiga Barańska dla najlepszej aktorki. - Ten film to było niechciane dziecko, nikt nie wierzył, że uda się przełożyć prozę Dąbrowskiej na język filmu, a do tego w głównej roli obsadzić żonę - wspomina Jerzy Antczak.

Jadwiga Barańska, która wcieliła się w rolę Barbary, odkryła przed Jerzym Antczakiem wiele znaczeń zawartych w powieści Marii Dąbrowskiej. - Widziałam różne rzeczy w tej książce, których Jurek na początku nie mógł dostrzec. Ona ma tyle przepięknych spraw, ponadczasowych nastrojów, które dotyczą każdego z nas - opowiada aktorka.

Goście Ryszarda Jaźwińskiego mówili również o chemii pomiędzy aktorami, grającymi na planie filmowym oraz reakcjach na przyznanie wyjątkowej nagrody dla twórców filmu "Noce i dnie".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Goście: Jadwiga Barańska (aktorka, scenarzystka), Jerzy Antczak (reżyser), Janusz Gajos (aktor), Ewa Braun (scenograf i dekoratorka wnętrz), Katarzyna Figura (aktorka), Radosław Piwowarski (reżyser, scenarzysta)
Data emisji: 15.09.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

"Płomień": złożony portret kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 18:32
Film "Płomień" opowiada o kryzysie wartości Zachodniej Europy, ukazuje rozczarowanie i frustracje młodego greckiego pokolenia, a jednocześnie wyraża jego bunt przeciwko rodzicom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Zawadzka: nagroda w Gdyni mi pomogła

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2015 12:54
- Za każdym razem, gdy tu przyjeżdżam, jestem zaszczycona i szczęśliwa, że wpisałam się w historię tej imprezy - mówi o Festiwalu Filmowym w Gdyni aktorka Katarzyna Zawadzka.
rozwiń zwiń