Miasta bez korków i samochodów. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 03:56
- Są sytuacje, w których samochód w znacznie lepszym stopniu spełnia swoją funkcję niż komunikacja publiczna. Rozwiązaniem mogą być krótkoterminowe wypożyczalnie aut - mówi dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda.
Audio
  • Czy jesteśmy w stanie żyć bez samochodów? (Klub Trójki)
Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności)
Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania ekologiczna obchodzona corocznie 22 września wieńcząca Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności)Foto: Pixabay/0532-2008

22 września obchodziliśmy Dzień Bez Samochodu. Gość Trójki przyznaje, że gdyby nagle wszyscy mieszkańcy Warszawy postanowili porzucić swoje samochody i korzystać wyłącznie z komunikacji miejskiej, to mogłaby się ona okazać niewydolna. Nie znaczy to jednak, że nie należy podejmować takich prób. - Takie inicjatywy jak Dzień Bez Samochodu wydają mi się słuszne, bo wskazują na pewien trend, który powinien mieć miejsce. Powinniśmy mimo wszystko próbować wybierać komunikację publiczną - mówi dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda, kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Specjalista przypomina badania przeprowadzone w Warszawie dziesięć lat temu, dotyczące ruchu samochodowego w stolicy. - Wskazywały one na to, że średnie napełnienie pojazdów wynosiło 1,3 osoby, w związku z czym ewidentnie wygląda na to, że samochody po Warszawie wożą głównie powietrze - opowiada rozmówca Jerzego Sosnowskiego.

W programie mówiliśmy o tym, jak w pozytywny sposób zwężanie ulic wpływa na ruch miejski, w jakiej sytuacji jest Warszawa i czy autobusy są bardziej ekologicznym środkiem transportu niż np. samochody.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Gość: dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda (kierownik Laboratorium Badań Fizycznych Środowiska na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej)
Data emisji: 22.09.2015
Godzina emisji: 21.07

sm/mk

Czytaj także

Coś z niczego. Kuchnia końca epoki PRL

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:33
- Jedzenie jest zawsze istotnym składnikiem kultury. Wtedy się przede wszystkim chodziło do domów - mówi Monika Małkowska, autorka książki "Życie na przekąskę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska pokryje się siecią dróg i autostrad?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 18:35
- Program budowy dróg zostanie zrealizowany - powiedział w "Pulsie Trójki" Andrzej Orzechowski z PO. - Nie róbcie sobie żartów z Polaków - stwierdził Andrzej Adamczyk z PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czajniczek i herbatniczek. Co się dzieje na końcu języka?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 02:48
- Obecność irańskich plemion na dzisiejszych ziemiach słowiańskich widać m.in. w nazwach rzek, jak np. Don, Dunaj, Dniepr czy polski Dunajec - mówi Zbigniew Rokitna, dziennikarz.
rozwiń zwiń