Stefan Hertmans: strata pamięci to strata siebie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:48
- Utrata pamięci to strata najważniejszej części naszej tożsamości. Jeśli nie pamiętasz, to znaczy, że nie znasz swojego miejsca na Ziemi. Moim zdaniem to gorsze niż utrata wzroku czy nóg, bo tracisz siebie - mówi Stefan Hertmans, flamandzki pisarz.
Audio
  • Rozmowa ze Stefanem Hertmansem na temat pamięci, młodości i historii rodzinnych (Klub Trójki)
Stefan Hertmans podpisuje swoją powieść
Stefan Hertmans podpisuje swoją powieśćFoto: Michał Nogaś/ Trójka

Autor "Wojny i terpentyny" przyznaje, że nie ma obsesji na punkcie śmierci. - Jak powiedział kiedyś Oscar Wilde "młodość jest tak piękna, że szkoda, że marnuje się na młodych". Sztuka życia polega na tym, by nosić w sobie odrobię młodości i w ten sposób połączyć życie z pamięcią - poleca Stefan Hertmans.

Zdaniem pisarza każdy dochodzi do momentu, w którym stwierdza, że pamięć ma znaczenie. Jak podkreśla, wspomnienia są ogromną częścią naszej tożsamości, a przekonujemy się o tym szczególnie wtedy, gdy przez wydarzenie bądź wypadek nagle zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy bytami autonomicznymi i nie tworzymy samych siebie. - Każdy skupia się na tym, by być oryginalnym, mimo obsesji Zachodu na punkcie kapitalistycznego procesu tworzenia osobowości w taki sposób, w jaki tworzy się produkt - opowiada pisarz.

Gość Michała Nogasia opowiedział o momencie zwrotnym w swoim życiu i wyjaśnił dlaczego, by zrozumieć siebie musimy patrzeć wstecz.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Michał Nogaś

Gość: Stefan Hertmans (flamandzki pisarz, autor m.in. "Wojny i terpentyny")

Data emisji: 24.09.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/mp

Czytaj także

"Uległość" Houellebecqa. "Ta powieść mnie zasmuciła"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 11:30
- Nie chodzi o wojujący islam, o dżihadystów. Nie ma tu zamachów bombowych, ścinania głów - mówi Michał Nogaś. Michel Houellebecq w nowej książce opisuje, jak muzułmanie przejmują władzę w Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O samotności w blokowisku. Nowa powieść Sylwii Chutnik

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 14:55
- Chciałam oddać atmosferę podwórka, tego co działo się wśród dzieciaków w latach 80. i 90. - mówi Sylwia Chutnik, autorka nowej książki pt. "Jolanta", osadzonej w realiach polskiej transformacji.
rozwiń zwiń