X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szlak nadziei" Normana Daviesa. O armii innej niż wszystkie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2015 05:48
Bogato ilustrowany album, opowieść o ważnym fragmencie naszej historii oraz zapis podróży autora szlakiem Armii Andersa - tym wszystkim jest "Szlak nadziei" Normana Daviesa. - Kobiety, które przeszły tę drogę, wykazały heroizm nie mniejszy niż żołnierze na Monte Cassino - mówił historyk.
Audio
  • Rozmowa z prof. Normanem Daviesem o Armii Andersa (Klub Trójki)
Przegląd oddziałów Armii Andersa, 1942 rok
Przegląd oddziałów Armii Andersa, 1942 rokFoto: Wikimedia Commons – repozytorium wolnych zasobów

Wyd. Rosikon Press Wyd. Rosikon Press

Profesor Norman Davies, brytyjski historyk zajmujący się dziejami Polski, opublikował właśnie fascynujący album zatytułowany "Szlak nadziei". Jest to opowieść o odysei żołnierzy generała Andersa: od rosyjskich łagrów, przez Bliski Wschód, Afrykę Północną, Włochy, aż po Szkocję, gdzie rozformowano polskie oddziały. Książkę wypełniają setki unikatowych fotografii z lat 1941-1946, a także współczesnych zdjęć, które są owocem podróży autora po miejscach, związanych z "Andersowcami".

Iran, Palestyna, Izrael, Włochy, Rosja, Wielka Brytania - prof. Davies przemierzył wszystkie te kraje w poszukiwaniu genius loci tych miejsc. - Moja książka to panorama przeżyć ludzkich na tym szlaku. Nie jest to nowa biografia gen. Andersa, a opowieść o zwykłych ludziach, którzy przeszli przez to wszystko i doszli do końca tej drogi - opowiadał historyk.

W rozmowie wyjaśniliśmy, dlaczego Stalin zgodził się na stworzenie polskich sił zbrojnych w ZSRR oraz jakie sprostowania i polemiki na temat Armii Andersa znajdziemy w tej książce.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski

Gość: profesor Norman Davies (historyk)

Data emisji: 1.10.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/fbi

Czytaj także

O dolarach w PRL i o sklepach Pewexu

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 09:00
Dawno temu, za górami, za lasami, w pewnym kraju środkiem płatniczym były talary. W sąsiednim królestwie środkiem płatniczym były dukaty....
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Zwycięstwa, czyli pewna wizja historii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 16:30
9 maja był w krajach obozu socjalistycznego, więc i w Polsce, obchodzony jako Dzień Zwycięstwa lub Dzień Zwycięstwa nad Faszyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bulwersująca gra Wielkiej Brytanii. Historyk przypomina

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 03:51
- Nawet zawodowi historycy, tak w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii, zapomnieli o tej historii. A warto ją przypomnieć - mówi o grze dyplomatycznej, prowadzonej przez Anglię, historyk prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń