Tajemnice człowieka. Współpraca wytworem egoizmu czy altruizmu?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 00:30
- Różnimy się od innych naczelnych altruizmem. Lubimy sobie pomagać, informować siebie nawzajem oraz dzielić się żywnością - mówi Łukasz Kwiatek, tłumacz książki Michaela Tomasello "Dlaczego współpracujemy".
Audio
  • Dyskusja wokół książki "Dlaczego współpracujemy" Michaela Tomasello (Klub Trójki)
Dlaczego ludzie potrafią przyjąć perspektywę wspólnego celu, a w jego realizacji, posługując się językiem, doskonale skoordynować swoje działania i to nie tylko w gronie najbliższych krewnych, ale nawet wśród obcych?
Dlaczego ludzie potrafią przyjąć perspektywę wspólnego celu, a w jego realizacji, posługując się językiem, doskonale skoordynować swoje działania i to nie tylko w gronie najbliższych krewnych, ale nawet wśród obcych?Foto: Pixabay/ skeeze

Wydawnictwo: Copernicus Center Press Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Michael Tomasello to jeden z najwybitniejszych współczesnych uczonych, który w zbiorze wykładów "Dlaczego współpracujemy" (wygłoszonych na Uniwersytecie Stanforda) próbuje odpowiedzieć na tytułowe pytanie. - Jest to autor, który odczarowuje wiele debat i niszczy różnorodne mity, m.in. mówiący o tym, że kultura i natura to coś oddzielnego. Tomasello twierdzi, że kultura nie jest przeciwstawieniem natury, tylko z niej wynika i na dodatek pokazuje, jak to się dzieje - opowiada dr Mateusz Hohol, kognitywista.

Amerykanin obala również inne mity, które narosły m.in. w psychologii rozwojowej. Doszedł do tego za sprawą eksperymentów, które inni uczeni opisują jako "wytworne" czy "takie, które wstrząsnęły psychologią". - Tomasello przełamał wiele granic eksperymentalnych, które zdawały się być niemożliwymi do pokonania. Jednym z jego ważniejszych pomysłów było zastosowanie koncepcji związanych z teorią gier do badań nad zachowaniem naczelnych - mówi filozof, Łukasz Kwiatek.

Jak wiele cech wspólnych mamy z małpami? Co decyduje o tym, że ludzie ze sobą współpracują? Czy myślimy pod kątem nas samych czy potrzeb grupy? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Goście: Łukasz Kwiatek (filozof, kognitywista, tłumacz książki "Dlaczego współpracujemy" Michaela Tomasello i autor wstępu, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych), dr Mateusz Hohol (filozof, kognitywista, Polska Akademia Nauk)

Data emisji: 18.11.2015

Godzina emisji: 21.07

sm/ei

 

Czytaj także

"Wariat", czyli stygmatyzacja zaklęta w języku

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 04:05
- Ważne jest zwrócenie uwagi na adekwatność języka dotyczącego osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Chore słowa są wierzchołkiem góry lodowej, pod którą skrywa się nasza postawa wobec tych osób - mówi psycholog Katarzyna Przerwa-Zydorowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Talent, piękno i miłość. Odkrywamy tajemnice psychologii

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 02:20
Gościem audycji "Klub Trójki" jest autor książki "Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii". Zawiera ona nie tylko inspirujące pytania, lecz także ważne oraz użyteczne odpowiedzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Firma, w której pracownik sam ustala pensję. Utopia czy przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 01:21
- Nie potrzeba kontroli, żeby osiągać wyniki. Rozkazywanie nie jest kluczem do tego, by pracownicy robili dobre rzeczy - mówi radca prawny Jacek Wiśniewski.
rozwiń zwiń