Krytyka Kościoła za stosunek do kobiet i seksu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 01:30
- Byłam bardzo rozczarowana, gdy zauważyłam, że Kościół katolicki zupełnie nie jest taki, jak myślałam i jaki mógłby być - mówi niemiecka intelektualistka Uta Ranke-Heinemann.
Audio
  • Rozmowa z Utą Ranke-Heinemann o Kościele, religii i kobietach (Klub Trójki)
Uta Ranke-Heinemann wychowana była w rodzinie protestanckiej. Na katolicyzm przeszła po wojnie. Została pierwszą kobietą, która habilitowała się z teologii katolickiej. Wkrótce potem odebrano jej tzw. misję kanoniczną, czyli prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, a następnie nałożono na nią ekskomunikę
Uta Ranke-Heinemann wychowana była w rodzinie protestanckiej. Na katolicyzm przeszła po wojnie. Została pierwszą kobietą, która habilitowała się z teologii katolickiej. Wkrótce potem odebrano jej tzw. misję kanoniczną, czyli prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, a następnie nałożono na nią ekskomunikęFoto: Stuart Mentiply, Wolfsburg

Uta Ranke-Heinemann to postać, o której można półżartem powiedzieć, że idealnie nadaje się do tego, by straszyć nią dzieci. To niemiecka teolożka krytykująca Kościół od św. Augustyna do Jana Pawła II i Benedykta XVI, m.in. za stosunek do kobiet oraz seksu. - Chce zbudować swoje chrześcijaństwo z jednej strony na rozumie, odrzucając wiarę, co jest paradoksalne, a z drugiej strony na dwóch innych siostrach, miłości i nadziei. Ona broni zranionego rozumu religijnego, ale nie chce bronić zranionych uczuć religijnych, stąd jej konflikt z Kościołem instytucjonalnym - mówi profesor Zbigniew Mikołejko, historyk religii.

W programie mówimy o związkach prymasa Polski kardynała Józefa Glempa z niemiecką intelektualistką, wyjaśniamy, dlaczego pomimo ekskomuniki Uta Ranke-Heinemann nadal płaci podatki na Kościół, i tłumaczymy, z jakich powodów intelektualistka krytykuje tę instytucję. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Jerzy Sosnowski    
Goście: Uta Ranke-Heinemann (jedna z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych współczesnych intelektualistek niemieckich), prof. Zbigniew Mikołejko (historyk religii)  
Data emisji: 30.11.2015    
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Problem z ofiarą. Codzienne poświęcenia a sytuacja ekstremalna

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 02:10
Wielki Piątek jest upamiętnieniem święta chrześcijańskiego, w którym poświęca się człowiek, będący w oczach wiernych również Bogiem. Czym jest poświęcanie się, składanie ofiary z siebie dla innych? Czy jesteśmy w stanie z dzisiejszej perspektywy zrozumieć taki czyn?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biskupi przeciągają linę. Czemu ostatni Synod wzbudził takie kontrowersje?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 03:39
Od dawna żaden dokument wewnątrzkościelny nie wzbudził takiego zainteresowania jak październikowy Synod Biskupów w Watykanie. - To etap jakiegoś procesu, uruchomionego przez papieża Franciszka. Uważam, że jak dotąd to najważniejsze wydarzenie kościelne obecnego pontyfikatu - mówi Adam Szostkiewicz.
rozwiń zwiń