Agresja odpowiedzią na ból i poniżenie

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:00
- Do agresji doprowadza fizyczny ból oraz upokorzenie, zepchnięcie na margines - uważa prof. Joachim Bauer, niemiecki neurobiolog i psychiatra, autor książki "Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy".
Audio
  • Agresja odpowiedzią na ból i poniżenie (Klub Trójki)
Dariusz Bugalski zauważa, że badania neurologów i psychologów zmieniają utarty sposób widzenia agresji
Dariusz Bugalski zauważa, że badania neurologów i psychologów zmieniają utarty sposób widzenia agresjiFoto: PublicDomainPictures/Pixabay

Freud uznał agresję za jeden z ludzkich popędów. I tak już zostało. Współczesna neurobiologia dowodzi jednak, że instynkt agresji nie istnieje. Agresja jest tylko mechanizmem reaktywnym, odpowiedzią na ból: fizyczny oraz psychiczny związany z wykluczeniem, brakiem akceptacji, upokorzeniem.

Podstawową ludzką potrzebą jest natomiast potrzeba więzi i przynależności. W "Klubie Trójki" rozmawiamy o tym, jakie ta teoria ma konsekwencje dla naszego życia, dla funkcjonowania instytucji społecznych i dla polityki.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Dariusz Bugalski

Gość: prof. Joachim Bauer (niemiecki neurobiolog i psychiatra, autor książki "Granica bólu. O źródłach agresji i przemocy")

Data emisji: 15.12.2015

Godzina emisji: 21.07

fbi/ei

Czytaj także

Najpierw intuicja, potem rozumowanie

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 10:30
- Nasz umysł rozwinął się nie po to, by szukać prawdy, ale by bronić naszej reputacji - mówi Jonathan Haidt, jeden z najwybitniejszych psychologów społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudna droga do nas samych. Po co nam psychologia?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 05:30
- Obecnie psycholog zaczął być wyspecjalizowanym rzecznikiem takich potrzeb człowieka jak spokój, godność, dobro, poczucie wartości, zadowolenie z siebie - opowiada dr Ewa Woydyłło, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice człowieka. Współpraca wytworem egoizmu czy altruizmu?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 00:30
- Różnimy się od innych naczelnych altruizmem. Lubimy sobie pomagać, informować siebie nawzajem oraz dzielić się żywnością - mówi Łukasz Kwiatek, tłumacz książki Michaela Tomasello "Dlaczego współpracujemy".
rozwiń zwiń