Modernizm - nurt, który uparł się, by trwać

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 09:21
Modernizm umarł 15 lipca 1972 roku około 15:32. Była to śmierć bardzo spektakularna i głośna: osiedle z wielkiej płyty Pruitt-Igoe w Saint Louis zostało wysadzone w powietrze.
Audio
  • Goście audycji "Klub Trójki" mówią o historii i współczesnych obliczach modernizmu (Klub Trójki)
Wysadzenie w powietrze osiedla z wielkiej płyty Pruitt-Igoe w Saint Louis. Scenę utrwalono na słynnej serii zdjęć i wielokrotnie opisywano w książkach o współczesnej architekturze
Wysadzenie w powietrze osiedla z wielkiej płyty Pruitt-Igoe w Saint Louis. Scenę utrwalono na słynnej serii zdjęć i wielokrotnie opisywano w książkach o współczesnej architekturzeFoto: U.S. Department of Housing and Urban Development Office of Policy Development and Research/Wikimedia Commons

W audycji "Klub Trójki" goście Dariusza Bugalskiego odpowiadają na pytanie, czy modernizm rzeczywiście umarł i jak dzisiaj postrzegana jest architektura tamtego okresu.

- Architektura PRL jest bardzo różna. Możemy stygmatyzować blokowiska z wielkiej płyty, ale możemy też mówić o ukształtowaniu wcześniejszej urbanistyki, w przypadku której mamy znakomite, humanistyczne przestrzenie: bardzo zazielenione, z pawilonami, szkołami i żłobkami - mówi redaktor naczelna pisma "Autoportret" Dorota Leśniak-Rychlak.

Czytaj dalej
Ukryty modernizm - okładka 663.jpg
"Ukryty modernizm" - Warszawa widziana oczami Christiana Kereza

- Jest wiele budynków modernistycznych, w których dostrzegamy dzisiaj wartość i które interesują dzisiejszych 20- i 30-latków. One są inne niż to, co oferowały nam lata 90. - stwierdza kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Tomasz Fudala i zauważa, że "w wielu budynkach modernistycznych widzi się dzisiaj naprawdę dobrą sztukę".

W Trójkowej audycji mówimy o budowlach, które często "traktowane są jak kolaboranci poprzedniego systemu", o blokach z wielkiej płyty, którym przepowiadano, że będą rozpadać się jak domki z kart, i o tworzeniu negatywnej narracji wokół modernizmu. Mówimy też o powrocie tego - wydawałoby się skazanego na potępienie i zapomnienie - nurtu architektonicznego.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: Dorota Leśniak-Rychlak i Michał Wiśniewski (autorzy pisma "Autoportret"), Tomasz Fudala (historyk i krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)    
Data emisji: 28.12.2015  
Godzina emisji: 21.07

iwo/mk

Czytaj także

Pałac Kultury i Nauki - historia w reportażach

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 11:35
- Wiem z doświadczenia, że nasi słuchacze bardzo lubią przemyślane i świetnie ułożone antologie reportażu - mówi Michał Nogaś, który w kolejnym odcinku audycji "Trójkowy znak jakości" poleca teksty o Pałacu Kultury i Nauki.
rozwiń zwiń