John Irving w Trójce: życiem rządzi chaos

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:37
- Świat oszalał i nie mamy nad nim kontroli. Prawdziwym życiem rządzi chaos i zamęt - mówi Trójce amerykański pisarz John Irving.
Audio
  • John Irving opowiada o swojej ulubionej literaturze i tym, co sprawiło, że zaczął pisać (Klub Trójki)
- Piszę o tym, co chciałbym zobaczyć i przeczytać. Powieść współczesna polega na biografiach i jest przez to w sposób żenujący rozleniwiona. Możemy pisać tylko o tym, co wiemy i co nam się przytrafiło - podkreśla John Irving
- Piszę o tym, co chciałbym zobaczyć i przeczytać. Powieść współczesna polega na biografiach i jest przez to w sposób żenujący rozleniwiona. Możemy pisać tylko o tym, co wiemy i co nam się przytrafiło - podkreśla John Irving Foto: PAP/ITAR-TASS

Po czterech latach przerwy ukazała się nowa powieść Johna Irvinga, twórcy m.in. "Świata według Garpa". Tym razem autor zabiera czytelników do Meksyku i na Filipiny. Ważnym kontekstem dla książki "Aleja Tajemnic" jest religia katolicka i kult maryjny.

- Jako pisarz zawsze próbowałem wyobrazić sobie siebie w innym położeniu, wejść w czyjejś buty. Moje własne nie są szczególnie ciekawe - opowiada John Irving.

Czy pisarze są ułomni i nieprzystosowani do rzeczywistości? Jakie wątki nowej powieści zostały wymyślone, a które powstały w oparciu o fakty? Które etapy pracy nad książką są według Johna Irvinga najbardziej ekscytujące? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Jerzy Sosnowski, Jan Niebudek

Gość: John Irving (pisarz, autor m.in. "Świata według Garpa", "Hotelu New Hampshire" i "Jednorocznej wdowy")

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 21.05

sm/ei

Czytaj także

"Król kebabów". Książka dla ciekawych inności

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2015 16:00
Ukrainka sprzątająca w szpitalu, Chińczycy używający włoskich imion i Wietnamczyk, który przegrywa fortunę w warszawskim kasynie - to barwni bohaterowie książki Marty Mazuś "Król kebabów i inne zdarzenia polsko-obce".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nietuzinkowe spojrzenie na niewolnictwo w "Ptaku dobrego Boga"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 17:00
- W tej książce humor jest głęboko ukryty w postaci ironii. Chodziło o to, by nie kłaść kawy na ławę - mówi o książce "Ptak dobrego Boga" Jamesa McBride'a jej tłumacz - Maciej Świerkocki.
rozwiń zwiń