Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Dobry adres" i Polakach pomagających Żydom w czasie II wojny światowej (Klub Trójki)
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicy
Grupa dzieci żydowskich z przedmieść stolicyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

W Talmudzie napisano, że "kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat". Choć ofiarami Zagłady byli przedstawiciele narodu żydowskiego, to ten temat ciągle dotyczy nas wszystkich. Wielu dzielnych Polaków i Polek w czasie II wojny światowej pomagało Żydom, narażając życie własne i najbliższych. Odznaczający się wzorem bohaterstwa rodacy stali się Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata. Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" stworzyło wirtualną wystawę zatytułowaną "Dobry adres". To interaktywna mapa okupacyjnej Warszawy z zaznaczonymi miejscami, w których ukrywano Żydów.

Mapa dobrych adresów pokazuje, że historia Żydów w Warszawie objęła całe miasto i nie jest to jedynie teren getta. Nasza stolica była największym skupiskiem żydowskim w Polsce,  największym gettem i jak nazwał to polsko-żydowsko-szwedzki profesor Paulson, największym miastem sekretnym, podziemnym, które ukrywało Żydów - podkreśla prof. Jolanta Żyndul.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Animowany film "Memento" ku czci ofiar

Fotografie uratowanych, zdjęcia budynków, w których byli ukrywani... Co jeszcze można zobaczyć w ramach wystawy "Dobry adres"? Ilu Żydów w czasie II wojny światowej ukrywało się w Warszawie? Jaki był sprawdzian na potwierdzenie polskości w owym czasie? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

/

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jan Niebudek
Goście: prof. Jolanta Żyndul (Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin"), Karolina Dzięciołowska (współorganizatorka wirtualnej wystawy "Dobry adres", Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin")
Data emisji: 26.01.2016
Godzina emisji: 21.06

sm/fbi

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poglądy Jana Karskiego wciąż aktualne

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 03:14
- Jan Karski przez większość swojego życia uważał, że próba opowiedzenia światu o tym, czym był Holokaust z punktu widzenia naocznego świadka, była nieudana i poniósł klęskę - mówi Sławomir Grünberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:54
- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.
rozwiń zwiń