X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kula za wiersz. "Wspomnienia" ocalające Osipa Mandelsztama

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 00:34
- Od razu po wydaniu "Wspomnień" Nadieżdy Mandelsztam stwierdzono, że jest to nie tylko przyczynek do życiorysu Osipa Mandelsztama, ale również, że narodził się nowy pisarz - opowiada tłumacz Jerzy Czech.
Audio
  • "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam o epoce terroru, jej mężu i rosyjskich literatach (Klub Trójki)
Obok powieści Sołżenicyna i Pasternaka, Wspomnienia Nadieżdy Mandelsztam uważane są za najważniejsze świadectwo tamtych lat. Na zdjęciu fragment okładki książki
Obok powieści Sołżenicyna i Pasternaka, "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam uważane są za najważniejsze świadectwo tamtych lat. Na zdjęciu fragment okładki książkiFoto: Wyd. Agora

15 stycznia minęła 125. rocznica urodzin Osipa Mandelsztama, jednego z najwybitniejszych rosyjskich poetów, który życiem zapłacił za wiersz. Jego spuścizny strzegła Nadieżda Madelsztam, która dziewiętnaście lat spędziła u boku poety, zaś czterdzieści dwa jako wdowa po nim. - Ten system w różny sposób uderzał we wszystkich. Śledczy, który podpisał wyrok na Mandelsztama, również padł ofiarą represji i nie przeżył - opowiada Jerzy Czech, tłumacz literatury rosyjskiej.

Wyd. Agora Wyd. Agora

W programie mówiliśmy o różnicach w dawnym i współczesnym przekładzie "Wspomnień", zastanawialiśmy się, jaką rolę w tej książce spełniają przypisy oraz czego możemy się dowiedzieć z opowieści Nadieżdy Mandelsztam. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia z okazji 20. rocznicy śmierci Josifa Brodskiego

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadzi: Katarzyna Borowiecka

Gość: Jerzy Czech (tłumacz literatury rosyjskiej, m.in. książki "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam)

Data emisji: 28.01.2016

Godzina emisji: 21.06

sm/fbi

Czytaj także

Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie? Powstał specjalny raport

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 00:01
- W audycji przedstawimy fakty na podstawie raportu o zbrodniach wojennych Rosji i jej separatystów, dokonywanych na wschodzie Ukrainy w 2014 roku. Został on opracowany przez zespół niezależnych ekspertów - zapowiedział na początku audycji Wojciech Reszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fascynująca historia życia codziennego - ludzkość jest jednością

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 13:40
- Dzieli nas wiele mil, a każdy może odnaleźć w tej lekturze wiele znajomych aspektów życia - mówił w Trójce Greg Jenner, autor książki "Milion lat w jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego. Od jaskini do globalnej wioski".
rozwiń zwiń