Humor - coś, co czyni nas ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2016 22:00
- Niektórzy filozofowie uważali, że ludzki humor jest wyjątkowy. Nie jest on czymś, co dzielimy z innymi ssakami. Nie są znane wyrafinowane żarty opowiadane przez orangutany czy delfiny - mówi prof. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

W "Klubie Trójki" rozmawiamy o teorii humoru, którą w książce "Filozofia dowcipu" opisali Daniel C. Dennett, Reginald B. Adams JR. oraz Matthew M. Hurley.

Goście audycji - prof. Marcin Miłkowski i tłumacz książki Rafał Śmietana - rozmawiają na antenie Trojki o tym, po co w ogóle istnieje humor i dlaczego się śmiejemy. Wyjaśniają też, dlaczego humor jest rodzajem przekupstwa i dlaczego dowcipy częściej opowiadają mężczyźni.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Rafał Śmietana (tłumacz książki "Filozofia dowcipu"), prof. Marcin Miłkowski (filozof, logik z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN)
Data emisji: 1.02.2016
Godzina emisji: 21.07

iwo/ei

Czytaj także

Mindfulness - myśli, które nas leczą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 00:20
- Jak pokazują badania, głównym problemem jest nasze myślenie. Negatywne idee nas blokują i powodują zaburzenia psychiczne oraz lękowe - mówi ksiądz doktor Stanisław Radoń, teolog i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ken Robinson wie, na co cierpi system

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 03:10
- Film z wykładem Kena Robinsona trwa 18 minut i zawiera opis tego, na co cierpi edukacja. Co ciekawe, film pokazywany gdziekolwiek na świecie sprawia, że rodzice, uczniowie i nauczyciele kiwają głowami - mówi psycholog Tomasz Wojtasik.
rozwiń zwiń