"Syn Szawła" - film, który powstał z frustracji

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 02:23
- Świat, w którym dziś żyjemy, nie nauczył się niczego z historii ludobójstwa, gułagów i tak naprawdę jest o wiele bardziej niebezpieczny, niż ten, w którym żyli ludzie w poprzednim stuleciu - mówi aktor Géza Röhrig.
Audio
  • "Syn Szawła" - zupełnie inny film o Holokauście (Klub Trójki)
Gza Rhrig w filmie Syn Szawła
Géza Röhrig w filmie "Syn Szawła"Foto: materiały prasowe

Na ekrany polskich kin wszedł właśnie zdobywca Grand Prix na zeszłorocznym festiwalu w Cannes - "Syn Szawła" w reżyserii László Nemesa. Jest to film opowiadający o członku Sonderkommando w Auschwitz, grupy więźniów przeznaczonych do obsługi komór gazowych i krematoriów, który pewnego dnia decyduje się na heroiczny, a w rzeczywistości obozowej irracjonalny czyn: wykradzenie i pochowanie (zgodnie z rytuałem judaizmu) ciała zagazowanego chłopca.

Aktor odgrywający główną rolę w filmie "Syn Szawła" przyznaje, że jednym z najważniejszych powodów, dla których powstał ten obraz, było rozczarowanie wcześniejszymi filmami na temat Holokaustu. - Jak dla mnie były one nieudane, nie zdołały wymierzyć sprawiedliwości doświadczeniu zagłady - podkreśla Géza Röhrig.

W audycji mówiliśmy o tym, czy historia opowiedziana w filmie ma charakter metaforyczny, czy też mogła się zdarzyć naprawdę, co sprawia, że obraz László Nemesa "niszczy widza". Wyjaśniliśmy, skąd pojawiły się pomysły na różne zabiegi formalne (m.in. rozmyte tło) i z jakich powodów Auschwitz jest "miejscem prawdy". Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Goście: prof. Jacek Leociak (Instytut Badań Literackich PAN), Piotr Paziński (pisarz i redaktor naczelny czasopisma "Midrasz"), Géza Röhrig (poeta, aktor)
Data emisji: 4.02.2016
Godzina emisji: 21.06

sm/mk

Czytaj także

Irena Sendler, heroiczna matka dzieci Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 05:08
"Bałam się, ale nienawiść była silniejsza od strachu" - mówiła Irena Sendler, pytana o to, czy nie bała się o życie, pomagając Żydom. O tej heroicznej postaci opowiada "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Annette Wieviorka i analiza machiny śmierci

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 00:54
- Dopiero wraz z odkryciem obozów zachodnich, to znaczy położonych na ziemiach starej III Rzeszy, przychodzi świadomość tego, czym był horror obozów - mówi prof. Annette Wieviorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym z sekretnego miasta

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2016 02:15
- Wystawa "Dobry adres" powstała, by oddać sprawiedliwość Sprawiedliwym oraz by pamiętać o tych, którzy pomagali Żydom - mówi Karolina Dzięciołowska z Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".
rozwiń zwiń