Jan Nowak-Jeziorański - niepozorny bohater o stalowych nerwach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 00:46
- Jan Nowak-Jeziorański nie wyglądał na komandosa, ale odegrał rolę dowódcy potężnego frontu wojny psychologicznej - mówi Andrzej Mietkowski, dyrektor portalu PolskieRadio.pl.
Audio
  • Jan Nowak-Jeziorański - niepozorny bohater zimnej wojny (Klub Trójki)
Jan Nowak-Jeziorański - polski polityk, dziennikarz i żołnierz AK, kurier i emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, kawaler Orderu Orła Białego
Jan Nowak-Jeziorański - polski polityk, dziennikarz i żołnierz AK, kurier i emisariusz Komendy AK i Rządu RP w Londynie, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, kawaler Orderu Orła BiałegoFoto: NAC

Dyrektor portalu wspomina, że w książce Jana Nowaka-Jeziorańskiego "Wojna w eterze" pojawia się zdjęcie z 1981 roku związane z jego osobistą historią. Przedstawia ono strajk okupacyjny studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zasłuchanych w przemówienie Kuriera z Warszawy. - Wywiozłem tę fotografię z Polski, wyjeżdżając, jak wówczas sądziłem, na kilka miesięcy. Jak się okazało, wyjechałem na 10 lat w związku z wybuchem stanu wojennego. W Niemczech spotkałem Andrzeja Chileckiego, przedstawiciela paryskiej "Kultury", który powiedział, że koniecznie muszę pokazać to zdjęcie Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, bo "stary na pewno się wzruszy". Wysłałem wówczas list do człowieka, którego uważałem za legendę. Historia tej korespondencji znalazła się w książce "Wojna w eterze" - opowiada Andrzej Mietkowski.

''

W programie mówimy m.in. o związkach Jana Nowaka-Jeziorańskiego z Gdynią, wyjaśniamy, jakim dzieckiem był Zdzisław Jeziorański - bo tak brzmiało jego prawdziwe imię i nazwisko - oraz zdradzamy, co stanowiło gwarancję jego powodzenia. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki  
Prowadzi: Dariusz Bugalski  
Goście: Lechosław Gawlikowski (członek zespołu RWE, twórca słownika biograficznego "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe"), Andrzej Mietkowski (kierował warszawskim biurem RWE; dziś jest dyrektorem i redaktorem naczelnym portalu informacyjnego PolskieRadio.pl), Tomasz Stefanek (historyk, jeden z twórców koncepcji Muzeum Emigracji w Gdyni)  
Data emisji: 8.02.2016  
Godzina emisji: 21.07

sm/iwo

Czytaj także

Zagłuszali radio przez 36 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 05:40
1 stycznia 1988 roku zakończyła się wieloletnia akcja związana z zimną wojną – zagłuszanie Rozgłośni Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański – legendarny kurier z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 05:45
106 lat temu urodził się Jan Nowak-Jeziorański. Legendarny kurier z Warszawy, pisarz i polityk, wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność Walcząca", która chciała wolnej od komunizmu Polski

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 14:27
Mało kto słyszał o "Solidarności Walczącej", a jest to niezwykła część historii naszego kraju. Książkę na jej temat pt. "Twierdza. Solidarność Walcząca - podziemna armia" napisał Igor Janke, z którym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Nowak-Jeziorański. Stulecie urodzin Kuriera z Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 13:00
Sto lat temu przyszedł na świat Zdzisław Jeziorański, znany lepiej jako Jan Nowak-Jeziorański. - Była to jedna z najpiękniejszych postaci polskiej historii XX wieku, o życiorysie i zasługach, którymi mógłby obdzielić kilka osób - mówi prowadzący „Klub Trójki” Jerzy Sosnowski.
rozwiń zwiń