X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wokół sprawy Grzegorza Przemyka zbudowano strukturę kłamstwa"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 10:49
- Przygotowując tekst rocznicowy, sięgnąłem do akt IPN. Nie dawało mi to spokoju, sprawdziłem nawet, czy ktoś już tego nie opisał. Zszokowało mnie, jak wiele zrobiono, żeby tę sprawę zatuszować - mówi Cezary Łazarewicz, autor książki "Żeby nie było śladów".
Audio
  • Cezary Łazarewicz o książce "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" (Klub Trójki)
- Tytuł książki odnosi się nie tylko do pobicia Przemyka przez milicjantów, ale również do tego, co później działo się wokół tej sprawy - mówi Cezary Łazarewicz
- Tytuł książki odnosi się nie tylko do pobicia Przemyka przez milicjantów, ale również do tego, co później działo się wokół tej sprawy - mówi Cezary Łazarewicz Foto: PAP/Maciej Billewicz

To wtedy gość Trójki postanowił, że będzie pierwszym, który sprawie Grzegorza Przemyka - warszawskiego maturzysty, który został śmiertelnie pobity przez milicję w maju 1983 roku - poświęci książkę. Rekonstruuje w niej wydarzenia – od chwili wyjścia Przemyka z domu do chwili ogłoszenia wyroku przez sąd. Przypomina fakty, cytuje świadków, fragmenty zeznań, protokoły z posiedzeń najwyższych państwowych władz.

Cezary Łazarewicz opowiada o tym, jak prześladowano matkę i przyjaciół zabitego chłopaka, jak mszczono się na tych, którzy nieśli pomoc. Jak szukano nowych winnych, zastraszano pracowników pogotowia i lekarzy. Jak sfingowano dowody, wymieniano prokuratorów, jak wydano – mający mało wspólnego z rzeczywistością – wyrok.

Wydawnictwo "Czarne" Wydawnictwo "Czarne"

W reportażu "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" pokazane jest również, jak zorganizowany był aparat bezpieki, którego zadaniem było – w tym przypadku – udowodnić, że milicjanci są niewinni. Autor kreśli też portrety matki Przemyka, poetki Barbary Sadowskiej, jego najbliższych przyjaciół, w tym Cezarego F., który wraz z Grzegorzem trafił na komistariat MO na ul. Jezuickiej w Warszawie, działaczy opozycji, którzy pomagali rodzinie zmarłego oraz samej ofiary.

Cezary Łazarewicz tłumaczy w audycji m.in., jak wyglądała praca nad książką i dlaczego Grzegorz Przemyk został pobity przez funkcjonariuszy MO.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Michał Nogaś   
Gość: Cezary Łazarewicz (autor książki "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka"
Data emisji: 17.02.2016  
Godzina emisji: 21.07

pg/fbi

Czytaj także

Wyrok w sprawie Grzegorza Przemyka - śmiertelnie pobity maturzysta

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 07:00
Po wyreżyserowanym przez władze komunistyczne procesie, 16 lipca 1984 roku ogłoszono wyrok w sprawie zabójstwa 19-letniego maturzysty Grzegorza Przemyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Egzekutor, mściciel i bohater. Drapieżny ptak AK

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 02:43
- Pierwsze akcje strzelania do ludzi wzbudzały większe odczucia, a potem przywyka się do tego, że można to zrobić - opowiada Lucjan ‘Sęp’ Wiśniewski, jeden z ostatnich żyjących likwidatorów z Armii Krajowej.
rozwiń zwiń