Jak Polska walczy o odzyskanie zaginionych dzieł sztuki?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 12:04
63 tysiące pozycji liczy ogólnopolski rejestr ruchomych dóbr kultury utraconych w trakcie II wojny światowej. Od kilku dni jest on nieco mniejszy, bo do kraju wróciły m.in. cenne obrazy.
Audio
  • Goście Pawła Drozda o polskich staraniach ws. odzyskania dzieł sztuki (Klub Trójki)
Obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego, uważane za zaginione w czasie wojny, policjanci znaleźli w prywatnych mieszkaniach w Warszawie
Obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego, uważane za zaginione w czasie wojny, policjanci znaleźli w prywatnych mieszkaniach w WarszawieFoto: policja.pl

O tym jak zostały odnalezione, o pracy artystycznych detektywów rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z naszymi gośćmi. - Są rejony na świecie, gdzie nie mamy możliwości zapoznania się nawet z dokumentacją muzealną pod kątem interesujących nas dzieł - przyznaje prof. Wojciech Kowalski, prawnik, dyplomata i pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury.

- Nigdy nie prowadziliśmy rejestrów rzeczy, które wróciły do Polski. Ale w stosunku do tego, co utraciliśmy jest tego niewiele. Trzeba też pamiętać, że z 63 tys. zabytków zaledwie 10 procent jest utrwalonych na fotografiach - dodaje zastępczyni prof. Kowalskiego, historyk sztuki dr Monika Kuhnke.

Jak wygląda szukanie zaginionych zabytków na świecie? Jak w tej sprawie Polacy współpracują z Niemcami? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Paweł Drozd
Gość: prof. Wojciech Kowalski (prawnik, dyplomata, pełnomocnik ministra spraw zagranicznych ds. restytucji dóbr kultury), dr Monika Kuhnke (historyk sztuki)
Data emisji: 18.02.2016  
Godzina emisji: 21.07

mp/pg