Umberto Eco. Oto na czym polegał jego fenomen

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 13:00
- Eco był jednym z najwybitniejszych umysłów XX wieku, ale nigdy nie pozostał erudytą zamkniętym w wieży z kości słoniowej. Wydał m.in. historię filozofii w formie komiksu - zaznacza dr Joanna Jeziorska-Haładyj z UW.
Audio
  • Umberto Eco - między kulturą wysoką a masową (Klub Trójki)
Umberto Eco w swoim domu. Zdjęcie z 2010 r.
Umberto Eco w swoim domu. Zdjęcie z 2010 r.Foto: Aubrey/wikimedia/CC BY SA 1.0

Dla szerokich rzesz czytelników Umberto Eco jest przede wszystkim autorem "Imienia róży", a także innych powieści: "Wahadło Foucaulta", Wyspa dnia poprzedniego", "Baudolino"...

Czasem pamięta się też o jego felietonach ("Zapiski na pudełku od zapałek") i o rozprawie "Dzieło otwarte". A przecież zmarły przed dwoma tygodniami Eco był przede wszystkim uczonym, specjalistą od semiotyki, interpretatorem Joyce'a (!) - i jego fabularny debiut stał się w 1980 roku niemałą sensacją.

O wyborach Umberto Eco i jego książkach rozmawiamy w "Klubie Trójki" z Anną Wasilewską, tłumaczką, oraz dr Joanną Jeziorską-Haładyj, teoretykiem literatury z Uniwersytetu Warszawskiego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Jerzy Sosnowski   
Gość: Anna Wasilewska (tłumaczka), dr Joanna Jeziorska-Haładyj (teoretyk literatury z Uniwersytetu Warszawskiego)
Data emisji: 23.02.2016  
Godzina emisji: 21.07

fbi


Czytaj także

O obsesji pisania, czyli szczera rozmowa z Olgą Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 23:00
- Mam wrażenie, że w pisaniu tej książki niosła mnie jakaś obsesja – mówi Olga Tokarczuk rok po premierze "Ksiąg Jakubowych".
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Irving w Trójce: życiem rządzi chaos

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 02:37
- Świat oszalał i nie mamy nad nim kontroli. Prawdziwym życiem rządzi chaos i zamęt - mówi Trójce amerykański pisarz John Irving.
rozwiń zwiń