Dzienniki z lat wojny, czyli Astrid Lindgren we własnej osobie

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 09:30
Gościem "Klubu Trójki" była jedyna polska przyjaciółka Astrid Lindgren, a zarazem tłumaczka jej książek - Anna Węgleńska.
Audio
  • Anna Węgleńska opowiada o Astrid Lindgren (Klub Trójki)
Astrid Lindgren
Astrid LindgrenFoto: mat. promocyjne

"Pamiętam, jak siedziałyśmy chyba już z godzinę. Swobodnie rozmawiałyśmy i ja nagle poczułam, że może zabieram jej zbyt dużo czasu. Zapytałam więc nieśmiało, czy już trzeba kończyć. Ale ona odparła na to: ależ skąd! Z Elżbietą umówiona jestem dopiero na 18:00. Później zorientowałam się, że wspomnianą Elżbietą, była Królowa Wielkiej Brytanii".

Tak Anna Węgleńska, tłumaczka, a zarazem przyjaciółka Astrid Lingren, wspomina pisarkę, ukazując zarazem jej fenomen. To fenomen kobiety, która jako 70-latka śmiało wkroczyła na arenę polityczną swojego kraju. Miała wpływ na politykę podatkową, referendum na temat elektrowni atomowych, rozwiązywanie problemów uchodźstwa i ustalanie praw dziecka.

Jej dobro, wrażliwość na drugiego człowieka, empatia czy odwaga, dotychczas kryła się w kolejnych wcieleniach jej cudownych książkowych dziecięcych bohaterów. Teraz Astrid staje przed nami sama... bez Pippi, Ronji, bez Dzieci z Bullerbyn.

Teraz staje się jasne, że te wszystkie cechy, którymi obdarzała swoich bohaterów, należą do niej samej. Widać to tym jaskrawiej, że soczewka, która je wydobywa, jest niezwykle wyostrzona na prawdę, bo patrzy na Astrid przez pryzmat wojennej traumy...

Naszą rozmowę zaczęliśmy od "Dzienników z lat wojny 1939-1945", które właśnie się ukazały, a które przez sześć długich wojennych lat skrupulatnie spisywała sekretarka w kancelarii adwokackiej, matka dwójki dzieci... Astrid Lindgren we własnej osobie. Nie zabrakło wspomnień, anegdot i wielkiego podziwu kogoś, kto miał przywilej być przy Astrid blisko.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki    
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Anna Węgleńska (tłumaczka książek Astrid Lindgren)
Data emisji: 9.03.2016  
Godzina emisji: 21.07

mp/mk

Czytaj także

Astrid Lindgren: pisarka, która potrafiła słuchać

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 14:37
- Astrid Lindgren słynęła z niesamowitego poczucia humoru - wspomina Margareta Strömstedt, przyjaciółka i biografka szwedzkiej autorki literatury dziecięcej.
rozwiń zwiń