W Polsce ukazuje się właśnie książka Caparrósa, o której on sam mówi, że jest zapisem porażki naszych czasów. Porażki największej. Bo dlaczego na świecie wciąż tak ogromna liczba ludzi głoduje?
Martín Caparrós pisze tak: "Głód to – w moich najdawniejszych wspomnieniach – dziecko ze wzdętym brzuchem i cienkimi wychudzonymi nogami, sfotografowane w nieznanym mi bliżej miejscu, które wtedy nazywało się Biafra. W tamtym czasie, pod koniec lat sześćdziesiątych, po raz pierwszy usłyszałem tę brutalną odmianę wyrażenia ‘być głodnym’: umierać z głodu".
A co to oznacza dziś, w drugiej dekadzie XXI wieku? Gdy - jak mówił w audycji Michał Nogaś -:
- blisko 800 milionów ludzi cierpi głód;
- prawie co dziesiąta osoba na świecie nie ma co jeść;
- co 5 sekund ktoś umiera z powodu głodu?
Caparrós w ciągu blisko piętnastu lat odwiedził miejsca dotknięte tą… epidemią? Tym zjawiskiem..? Był, między innymi, w Nigrze, Bangladeszu, Indiach, ale także w… Stanach Zjednoczonych. Kogo spotkał, z kim rozmawiał, jakie mechanizmy wywołujące głód odkrył?
Co jesteśmy w stanie zrobić ze świadomością, że ludzie umierają dziś z głodu? Możemy jakoś pomóc? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukaliśmy w tym wydaniu "Klubu Trójki". Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.
Martín Caparrós w Trójce
Rozmowę z pisarzem tłumaczyła Dominika Kur-Santos.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Michał Nogaś
Goście: Martín Caparrós (autor książki "Głód")
Data emisji: 23.03.2016
Godzina emisji: 21.08
fbi/ei