Ks. prof. Michał Heller o świecie, Bogu i matematyce

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 13:00
- Zło to wprowadzenie pierwiastka irracjonalnego do porządku świata czy do porządku wewnętrznego człowieka. A jeśli coś jest irracjonalne, to nie jest matematyką - tłumaczy ks. prof. Michał Heller.
Audio
  • Ks. prof. Michał Heller o świecie, Bogu i matematyce (Klub Trójki)
Ksiądz prof. Michał Heller to filozof, kosmolog i współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród i autorem kilkudziesięciu książek
Ksiądz prof. Michał Heller to filozof, kosmolog i współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. Jest laureatem wielu nagród i autorem kilkudziesięciu książekFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Inspiracją do rozmowy jest wydana ostatnio książka pt. "Wierzę, żeby zrozumieć". To wywiad-rzeka, który z ks. Hellerem przeprowadzili Wojciech Bonowicz, Bartosz Brożek i Zbigniew Liana.

Zarówno w książce, jak i w "Klubie Trójki", ksiądz opowiada o tym, jakie znaczenie miała i ma w jego życiu nauka. - Bardzo mi pomógł Jan Paweł II, który interesował się nauką i organizował sympozja w Castel Gandolfo. Byłem ich systematycznym uczestnikiem, razem z abp. Życińskim. Skoro papież nas zapraszał, to jakiekolwiek głosy krytyki, że tracimy czas na naukę, musiały ucichnąć - mówi w rozmowie z Dariuszem Rosiakiem.

Jak wybitny kosmolog godzi wiarę w Trójcę Świętą i Zmartwychwstanie z naukowym racjonalizmem? Czy Bóg jest matematyką i czy matematyka wyjaśnia wszystko, co istnieje? To niektóre pytania, na jakie w nagraniu audycji odpowiada ksiądz profesor Michał Heller.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
Dariusz Rosiak
Goście:
ks. prof. Michał Heller
Data emisji:
24.03.2016
Godzina emisji:
21.08

fbi/mk

Czytaj także

Trudna sztuka rozmawiania. Jak ją opanować?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:28
W audycji "Przyciasny beret" pytamy, czym różni się mówienie od rozmawiania. Dlaczego w naszym świecie tak wiele jest słów, a tak mało rozmowy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego można się nauczyć filozofując?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 09:00
Dlaczego filozofia nie może wciąż znaleźć w systemie edukacji miejsca, na jakie zasługuje? M.in. o tym dyskutowali goście "Klubu Trójki".
rozwiń zwiń