X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Greg Baxter: w świecie książek nastały ciemne czasy populizmu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 09:00
- Zdałem sobie sprawę, że ludzie chcą rozmawiać o tym, jak książki odnoszą sukces, a nie o tym, czy są dobre. Na każdego mądrego krytyka przypada pięciuset takich, którzy są kiepscy i to oni mają władzę nad czytelnikami - uważa pisarz Greg Baxter.
Audio
  • Michał Nogaś rozmawia z Gregiem Baxterem, autorem książek "Lotnisko w Monachium" i "Pomieszkanie" (Klub Trójki)
Fragment okładki książki pt. Pomieszkanie
Fragment okładki książki pt. "Pomieszkanie"Foto: mat. promocyjne

Gościem Michała Nogasia w "Klubie Trójki" był – do niedawna nieznany w Polsce – pisarz ze Stanów Zjednoczonych, od wielu lat mieszkający w Europie. Polscy czytelnicy zwrócili na niego uwagę przed rokiem, gdy – z Trójkowym Znakiem Jakości – ukazało się "Lotnisko w Monachium". 

Greg Baxter, fot. Anja Pietsch Greg Baxter, fot. Anja Pietsch

Baxter uważany jest za jedno z najciekawszych odkryć literackich ostatnich lat. Dziś mieszka w Irlandii, gdzie tworzy oraz wykłada na jednym z tamtejszych uniwersytetów, wcześniej żył w Berlinie. Urodzony w Teksasie, ma europejskich przodów, jego rodzina przybyła do USA z Austrii.

- Chyba nikt nie wie, co ze mną począć. Jest sobie facet z Teksasu, który mieszka już mniej więcej do dwudziestu lat w Europie i pisze w sposób zdecydowanie kontynentalny, europejski. A jednocześnie interesuje go temat domu, idea Stanów Zjednoczonych i Teksasu albo przynajmniej amerykańskiego południa. Wydaje mi się, że nie pasuję do żadnej kategorii - przyznał w rozmowie z Michałem Nogasiem.


Jego "Lotnisko w Monachium" jest opowieścią o samotności, izolacji, o miejscu jednostki we współczesnym świecie. Także o kondycji rodziny. Przypomnijmy, mieszkający w Londynie, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych główny bohater powieści (nie ma imienia, co typowe dla Baxtera) odbiera telefon. Dowiaduje się, że jego siostra zmarła, zagłodziła się na śmierć… Musi przybyć do Berlina, pożegnać Miriam, uporządkować rodzinne sprawy. Ze Stanów ma przylecieć ojciec. Głównego bohatera zatrzymuje… mgła, która spowiła monachijskie lotnisko. W oczekiwaniu na poprawę pogody, zaczyna rozmyślać o życiu swoim, o skomplikowanych losach rodziny. A później – chce doświadczyć tego, przez co przeszła jego siostra… To proza poruszająca, bezlitosna, chwilami z elementami czarnego humoru. Baxter pyta – czy formą sprzeciwu wobec życia, które nam się nie podoba, może być… samobójstwo?

W drugiej powieści (właśnie ukazała się w Polsce, w rzeczywistości był to jego prozatorski debiut) Greg Baxter pisze o byłym amerykańskim żołnierzu, który po zakończeniu służby na łodziach podwodnych i na Bliskim Wschodzie, przenosi się do Europy, by zacząć nowe życie… "Pomieszkanie", którego akcja dzieje się w jednym z miast Starego Kontynentu (miasto nie jest nazwane – tak jak imienia nie ma główny bohater – ale można podejrzewać, że łączy w sobie cechy Berlina i Paryża), to historia nowego początku, ucieczki przed przeszłością, to opowieść o próbie – być może – znalezienia szczęścia. Ale znów nie unika Baxter takich tematów, jak samotność, alienacja, zagubienie, strach. Pisze również o współczesnej Europie i o Stanach Zjednoczonych, o swoistym napięciu panującym między Starym a Nowym Światem.

W audycji opowiadał m.in. o swoich książkach i o tym, co według niego jest największym problemem amerykańskiego rynku literackiego.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi:
Michał Nogaś
Gość: Greg Baxter (pisarz)
Data emisji:
7.04.2016
Godzina emisji:
21.08

fbi/mg

Czytaj także

"Lotnisko w Monachium" - wstrząsająca książka o samotności

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2015 11:37
- To nie jest opowieść ani o podniebnych podróżach, ani o miłości do latania, ani o historii samolotów. To książka, która mną wstrząsnęła - mówi o "Lotnisku w Monachium" Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Głód", czyli opowieść o współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 19:10
Gościem Michała Nogasia w "Klubie Trójki" będzie dziś argentyński pisarz i dziennikarz Martín Caparrós.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O codziennej udręce Syryjczyków

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 16:26
Autorką książki "Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii" jest syryjska dziennikarka, która brała udział w protestach przeciw rządowi Al-Asada.
rozwiń zwiń