Mindware - twoja skrzynka z mózgowymi narzędziami

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2016 10:22
- Jak ją przeczytasz, nie wzrośnie ci IQ, ale będziesz o wiele mądrzejszy - obiecuje autor książki "Mindware. Narzędzia skutecznego myślenia" Richard Nisbett. Czy można mu wierzyć?
Audio
  • Goście Dariusza Bugalskiego dyskutują o tzw. filozofii mindware (Klub Trójki)
Wszyscy podlegamy tym samym schematom uproszczeń, które stosują nasze mózgi. Poznanie ich pozwoli np. nie dać się nabrać reklamom
Wszyscy podlegamy tym samym schematom uproszczeń, które stosują nasze mózgi. Poznanie ich pozwoli np. nie dać się nabrać reklamom Foto: Glow Image/ East News

Książka, o której mówiliśmy w "Klubie Trójki", to połączenie wielu dziedzin wiedzy. Są w niej elementy psychologii, filozofii, ale i ekonomii. A to dlatego, że - jak mówili goście Dariusza Bugalskiego - mindware to skrzynka z narzędziami.

Okazuje się, że nasz mózg jest pewnego rodzaju narzędziem, które nie jest idealne i dlatego musimy poznać jego działanie. Dopiero wtedy uda nam się uniknąć nieracjonalnych decyzji, których - jak twierdzą eksperci - podejmujemy w życiu większość.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której podawaliśmy przykłady zagadek pozwalających ocenić własny proces podejmowania decyzji. Mówiliśmy też o tym, co przeszkadza nam racjonalnie oceniać rzeczywistość, czyli m.in. o podstawowym błędzie atrybucji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzący:
Dariusz Bugalski
Goście:
Tomasz Stawiszyński (filozof, publicysta), Paweł Boguszewski (neurofizjolog z PAN)
Data emisji:
20.04.2016
Godzina emisji:
21.05

ei/mk

Czytaj także

Czy dzieło Junga jest wciąż atrakcyjne?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 09:00
Zapraszamy na audycję poświęconą dorobkowi szwajcarskiego psychiatry i psychologa Carla Gustava Jung.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poradzić sobie z traumą i trudnym doświadczeniem?

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 23:00
Trauma to dosłownie "rana". Co się dzieje po doświadczeniu, które jak wstrząs sejsmiczny, narusza nasze podstawowe przekonania? Zapytaliśmy o to doświadczonych psychologów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Jeznach - biznesmen, który wie, jak żyć. I radzi innym

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 11:15
- W ciągu trzech dni straciłem firmę i duże pieniądze. Miałem szansę zacząć od nowa, ale nie od zera, bo z kilkoma milionami długów - opowiadał w Trójce autor książki "Sztuka życia. Natural Life Management".
rozwiń zwiń